AKP iktidarının CHP'ye kaptırdığı İBB’den bu defa da bazı iskeleleri almaya çalıştığı ortaya çıktı.

Denizcilik İşletmeleri’nin, Beşiktaş’taki Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi ve tarihi Haydarpaşa İskelesi’ni İBB’den almak için yapılan yazışmalar ortaya çıktı.

Daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) otobüs alımı için kredi vermemesi, yeni metro hatları yapmasına engel olması ile gündeme gelip tepki toplayan AKP iktidarın son olarak tarihi iskeleler için harekete geçtiği öğrenildi.

Kamu kurumu olan Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) Genel Müdürlüğü, AKP’li Kadir Topbaş'ın başkan olduğu 2005 yılında megakent İstanbul’daki birçok iskeleyi İBB’ye devretmişti ancak iktidarın 2019’daki yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı Millet İttifakı’nın kazanmasının ardından iskelelerin belediyede kalması rahatsızlık uyandırdı.

Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi ile tarihi Haydarpaşa İskelesi'ni İBB'den almak istiyorlar

TDİ Genel Müdürlüğü’nün faaliyet raporunda yer alan bilgilere göre, TDİ, İBB’ye devredilen Beşiktaş’taki Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi’ni geri almak isterken 653 metrekare büyüklüğündeki tarihi iskeleyi almak için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na 7 Mayıs 2021’de yazı yazdığı ortaya çıktı.

Yazıda ise, “Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan iskelenin 49 yıllığına TDİ Genel Müdürlüğü’ne irtifak hakkı tesis edilip edilemeyeceği yönünde görüş istendiği” belirtildi.

Ancak özelleştirme İdaresi’nin TDİ’ye bildirdiği görüş ise açıklanmaması ile daha da çok dikkat çekti.

Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi | Barbaros Hayrettin Paşa İ… | Flickr

Raporda ayrıca, Milli Emlak Müdürlüğü'nün, 2005 yılında İBB’ye devredilen Haydarpaşa Garı önündeki 664 metrekare büyüklüğündeki Haydarpaşa İskelesi’ni kullanmak için TDİ Genel Müdürlüğü’nden izin istediği, TDİ'nin ise 5 Mayıs 2021’de Milli Emlak Müdürlüğü’ne İBB’nin kullandığı iskelenin kullanımı için izin verilemeyeceğini bildirdiği görüldü.

Geçtiğimiz şubat ayında da CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de, TDİ yönetiminin İBB’ye devredilen iskeleleri geri almak için girişimlerde bulunduğunu açıklamış “İBB ile TDİ 15 Mart 2005 tarihinde bir protokol yapıyor ve kuruma ait olan iskeleleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devrediyor. Ekrem İmamoğlu 2019 yılında belediye başkanı seçildikten sonra, 2020 yılında bu iskeleleri geri almak için harekete geçiyor. Son olarak 30 gün içinde boşaltmaları isteniyor. İBB bu iskeleleri boşaltmayınca da mahkemeye veriliyor. Türkiye Denizcilik İşletmeleri, yaptığı özelleştirmelerden zarar etti, milyonlarla ifade edilen alacaklarını alamıyor ama şimdi bütün işi gücü bırakmış İBB ile uğraşıyor” demişti.

Kuzey Kore adıyla bilinen ülkenin resmi adı hangisidir? Kuzey Kore adıyla bilinen ülkenin resmi adı hangisidir?