Hastane olacak diye söz verilen Askeri alanların son yağma haberi de Samandıra Askeri Havalimanı'ndan geldi.

İstanbul'daki Samandıra Askeri Havalimanı’nın 275 bin metrekarelik kısmı AKP’li Sancaktepe Belediyesi’ne tahsis edildiği ortaya çıkarken havalimanının geri kalan kısmına ne yapılacağı ise açıklanmadı.

İstanbul’da bulunan tek askeri havalimanı olan Sancaktepe’deki 4’üncü Kara Havacılık Alay Komutanlığı’na bağlı Şehit Binbaşı Bülent Bulut Kışlası da yapılaşmaya açıldı.

Askeri havalimanı arazisinin bir bölümünün AKP’li Sancaktepe Belediyesi’ne tahsis edildiği açıklanırken arazinin geri kalan kısmına ne yapılacağı ise açıklanmayarak dikkat çekti.

Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme

Sancaktepe Belediyesi’nin faaliyet raporunda yer alan bilgilere göre, büyüklüğünün yaklaşık 3 milyon 350 bin metrekare olduğu belirtilen askeri havalimanı arazisinin 275 bin metrekarelik bölümüne "millet bahçesi" yapılacak denilirken askeri havalimanı arazisinin geri kalan kısmına ne yapılacağı ise ayrıca merak konusu oldu.

İsmail Arı'nın haberine göre, Eski Sancaktepe Belediye Başkanı AKP’li İsmail Erdem, 2012 yılında yaptığı açıklamada askeri havalimanının Trakya’ya taşınacağını belirtmiş, askeri bölgenin boşaltılacağını ve arazinin devri için Milli Savunma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında ön protokol yapıldığı bilgisi ile tepki çekmişti.

Ancak “Samandıra, Sarıgazi arasında bulunan askeri havaalanı Trakya bölgesine taşınarak, 4 bin yataklı şehir hastanesi yapılacak. İstanbul’un birçok ilçesinden, Anadolu'nun birçok kentinden ve Avrupa’dan insanlar Sancaktepe’ye Şehir hastanesine gelecek” sözleri bile tutulmadı ve 10 yıl geçmesine rağmen söz konusu hastane de inşa edilmedi.

Askeri havalimanının taşınmasıyla çevresinde bulunan araziler değerlenecek ve bu arazilere yüksek katlı binalar inşa edilmesinin önü açılacağı bilinirken, İstanbul'un tek askeri havalimanının yok edilmesi de ayrıca tartışma konusu olarak duruyor.

Bu arada CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, "Şehir hastanesi, 4'üncü Kara Havacılık Alay Komutanlığının boşaltacağı araziye yapılmak isteniyor. Taşınma işlerinin mali yükünün de o arsa üzerine şehir hastanesi inşa edecek olan şirket tarafından karşılanacağı belirtiliyor. İhale yapılamadı diye havacılık okulu da taşınamıyor. Bu konu niye bu kadar uzuyor? Niye Silahlı Kuvvetler bir okulunu Tekirdağ’a taşıyamıyor?" demişti.