TİSK asgari ücretin ne kadar olmasını istiyor? Birçok kesimden 3 bin, 3 bin 100 TL, 4 bin TL seviyelerinde asgari ücret teklifleri gelirken son dakika işveren kesiminden de teklif geldi. Peki bu teklif işçiyi memnun edecek mi? TİSK 2021 asgari ücret için

TİSK asgari ücretin ne kadar olmasını istiyor? Birçok kesimden 3 bin, 3 bin 100 TL, 4 bin TL seviyelerinde asgari ücret teklifleri gelirken son dakika işveren kesiminden de teklif geldi. Peki bu teklif işçiyi memnun edecek mi? TİSK 2021 asgari ücret için ne kadar teklif etti? Detaylar haberimizde sizlerle...

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), 2021 yılı asgari ücreti için flaş teklifini masaya koydu! 2020 yılının son günlerinde 2021 yılı asgari ücretinin belirlenmesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor! Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2021 yılı asgari ücretinin belirlenmesi için işçi, işveren ve Devlet temsilcilerinin buluştuğu masada kıran kırana geçen görüşmelerle sonuca gitmeye çalışıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu bu yıl Koronavirüs pandemisinin etkisiyle fiziken toplanamasa da toplantılarını elektronik ortamda gerçekleştiriyor. 14 Aralık Pazartesi günü de 2. tur görüşmeler tamamlandı. Görüşmelerin ardından TİSK'ten de önemli açıklama geldi!

İŞVERENİN 2021 YILI ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ AÇIKLANDI! İŞTE 2021 ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2. tur görüşmelerinin ardından açıklamalarda bulunan TİSK genel sekreteri Akansel Koç yaptığı açıklamada 2021 yılı asgari ücretinin belirlenmesinin mevcut koşullarda istihdamın korunması, yeni istihdam olanaklarının yaratılması ve yatırım ortamının zenginleştirilerek salgınla mücadelenin de sürmesi nedeniyle daha da önemli hale geldiğini belirtti.

TİSK Genel Sekreteri Koç, bu yıl Pandeminin gölgesinde bir asgari ücret pazarlığının yapıldığının da altını çizerek bu hususun unutulmaması gerektiğini belirtti.

TİSK'TEN DEVLETE YENİ DÜZENLEME İSTEĞİ

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, asgari ücret üzerindeki vergi ve SGK prim yüküne de değindi. Türkiye'nin rekabette olduğu OECD ülkeleriyle kıyasen ücretler üzerindeki vergi ve prim yüküne dikkat çeken Koç, vergi ve prim oranlarıyla ilgili düzenleme yapılarak ücret üzerindeki bu yükün hafifletilmesini, bunun hem işçi hem de işveren kesimi için önemli olduğunu belirtti.

ASGARİ ÜCRETTEN ALINAN VERGİLER VE YAPILAN KESİNTİLER

2020 yılı asgari ücretli çalışan bir işçinin ücretinden Agi dahil 154,50 TL gelir vergisi kesintisi, 22,34 TL damga vergisi olmak üzere 176 TL 84 kuruş kesinti yapılmaktadır. Söz konusu vergilerin kaldırılması teklifi masada görüşülürken, bu teklifin kabul edilmesi halinde asgari ücrette 176 TL'lik artış şimdiden sağlanmış olacak.