Yeni devlet desteği açıklandı! Başvuru yapanlara toplamda 60 bin TL PTT'den ödenecek, sürekli artacak!

Yeni devlet desteği açıklandı! Başvuru yapanlara toplamda 60 bin TL PTT’den ödenecek, sürekli artacak! 5 yılın sonunda en üst tutardaki katkıyı alacaksınız.

Ekonomi 07.08.2021 - 11:35 07.08.2021 - 11:35 Volkan Arık

Yeni devlet desteği açıklandı! Başvuru yapanlara toplamda 60 bin TL PTT’den ödenecek, sürekli artacak! Devlet, düğün hazırlığı yapan çiftler için yeni destek ödemesini az önce duyurdu. Gençlere sağlanacak olan bu destek sayesinde düğün masrafları minimuma inecek. Çeyiz hesabı üzerinde paranız kumbara gibi birikecek ve 5 yılda toplam ödeme 60 bin TL olacak. Yani hesabında 48 bin 148 lira biriktiren çiftlere devlet tarafından da 12 bin 37 lira ek destek sağlanacak. 

Devlet, evlenmek için hazırlık yapan çiftler için yeni bir destek duyurusu daha yaptı. Çeyiz desteği olarak bilinen bu ödeme bankada çeyiz hesabı açanları yakından ilgilendiriyor. banka hesbında 5 yıl birikim yapan ve 27 yaşından önce evlenmeye karar veren gençler, devlet desteğinden hemen yararlanabiliyor. Ancak bu destek ödemesinden yararlanmak için çeyiz hesabının mutlaka 24 yaşından önce açılmış olması gerekiyor. Devlet desteğinde üst sınır ise her yıl artıyor. Peki çeyiz parası almak için ne yapmak gerekiyor? Çeyiz desteği nasıl alınır?

yeni-devlet-destegi-aciklandi-basvuru-yapanlara-toplamda-60-bin-tl-pttden-odenecek-surekli-artac

DEVLET 12 BİN LİRA EKLİYOR

24 yaşından önce bankada çeyiz hesabı açan ve para biriktirmeye başlayan gençler, 27 yaşından önce evlilik kararı alırsa devlet desteği alabiliyor. Devletin sağladığı katkı ise 2021 yılında azami 12 bin 37 lira oluyor. Evlenecek çiftler ayrı ayrı da bu tutarı alabiliyor. Eğer açılan hesap ortak hesap değilse ve her iki taraf da belirlenen şartlara uygunsa devlet desteğinden çiftlerin ayrı ayrı da yararlanması mümkün oluyor. 

yeni-devlet-destegi-aciklandi-basvuru-yapanlara-toplamda-60-bin-tl-pttden-odenecek-surekli-artac-2

ÇEYİZ HESABI NASIL KULLANILIR?

Çeyiz hesabına aylık olarak ödeme yapmak mümkün. Belirlenen alt sınır ve üst sınıra göre her ay  düzenli ödeme yapabilirsiniz. 2021 yılı için aylık ödemede alt sınır 207,66 TL olurken, üst sınır ise 2 bin 76 lira olarak belirlendi. Çeyiz hesabı açanlar aynı zamanda hesabını açarken 31 bin 149 liraya kadar toplu para yatırma şansına da sahip. Çeyiz hesabına  36-47 ay  arasında düzenli ödeme yapanlar  8 bin 693 TL devlet desteği alırken 48-59 ay arası ödeme yapanlar 10 bin 31 TL ve 60 ay ve üzeri ödeme yapanlar ise en üst sınır olan 12 bin 37 lira devlet desteği alabiliyor. 

yeni-devlet-destegi-aciklandi-basvuru-yapanlara-toplamda-60-bin-tl-pttden-odenecek-surekli-artac-3

KİMLER ÇEYİZ HESABI AÇABİLİR?

Devlet katkılı çeyiz hesabı açabilmek için öncelikle 24 yaş şartı aranıyor. Yani 24 yaşını doldurmadan bu hesabın açılmış olması gerekiyor. Evlilik tarihinde yapılmış olan birikim katkı hesaplaması yaparken önemli. Devlet katkısı almak isteyenler evlendikten sonra 6 ay içinde bankaya başvuru yapmak zorunda. Ayrıca 24 yaşından önce evlilik yapanlar devlet katkılı çeyiz hesabı açamıyor. İlk evliliğiniz için bu uygulamadan yararlanabilirsiniz. Devlet destekli çeyiz hesabını kullanmak için evlilik tarihinden önce en az 3 ay düzenli ödeme yapmanız gerekiyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@