Emeklilikte genel olarak aranan şartlar, yeni düzenlemede iyice hafifletilmiş olacak. 3600 sigorta primiyle emeklilik hayal edenlere müjde...

Bir süredir beklenen kısmi emeklilik düzenlemesiyle ilgili olumlu gelişmeler yaşanıyor. Artık prim şartının daha da düşük tutularak erken yaşta emekli olmanın önü açılacak. Konuyla ilgili güncel detayları aktarıyoruz. Milyonlarca kişi bu yol ile emekli maaşı almaya başlayabilecek. Meclis'e sunulan ve halk tarafından yakından takip edilen erken emeklilik düzenlemesi ve torba yasa maddeleri, özellikle Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için önemli değişiklikler içeriyor. Yeni düzenleme, 3600 prim günüyle SGK'ya kayıtlı kadınların 50, erkeklerin ise 55 yaşında emekli olmalarını sağlıyor ve kısmi emeklilik formülüyle emekli olanlara en düşük maaş olarak 10.000 TL sunuluyor.

Kısmi Emeklilik Nedir?

Kısmi emeklilik, sigortalıların belirli bir prim gün sayısına ulaştıktan sonra, yaş şartlarını beklemeksizin, daha düşük bir maaşla emekli olabilmelerini sağlayan bir düzenlemedir. Bu düzenleme, özellikle uzun süre çalışmış ancak yaş şartı nedeniyle emekliliği geciken bireyler için önemli bir avantaj sunuyor. Pek çok insan yaş bekleme sorunu nedeniyle emeklilik hakkından faydalanamamakta. Üstelik sigorta prim şartının yüksek olmasından ötürü de aynı sorunla karşı karşıya kalabiliyorlar. Yeni düzenleme bu sorunun önüne geçecektir. 3600 prim günü üzerinden en düşük emekli maaşı olan 10 bin TL ödemeyi her ay almak istiyorsanız buna göre hareket edebilirsiniz.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Kısmi Emeklilikte Aranan Şartlar

Yapılan yeni düzenlemelerde, kadınlar ve erkekler için emeklilik yaşının yanı sıra, hizmet süresi ve prim gün sayısıyla ilgili detaylı bilgiler veriliyor. Örneğin, kadınlar için 3600 gün prim ödemesi ve 15 yıl hizmet süresi ile 50 ila 58 yaş arası emeklilik mümkün hale geliyor, tarih aralığına göre yaş sınırı değişiklik gösteriyor. Erkekler için ise benzer şekilde, 3600 gün prim ödemesi ve 15 yıl hizmet süresiyle 55 ila 60 yaş arası emeklilik öngörülüyor. Ayrıca, 4500 gün prim ödemesi ile emeklilik şartları da belirtilmiş, bu durumda erkekler 60 yaş ve kadınlar 58 yaş şartı ile emeklilik haklarına kavuşabiliyor. Bu düzenlemeler, emeklilik sürecindeki karmaşayı azaltmayı ve daha öngörülebilir bir yapı oluşturmayı hedefliyor. Kademeli emeklilik, özellikle 1999 ile 2008 yılları arasında işe başlayanları ilgilendiriyor ve bu grup için emeklilik yaşı daha erken bir tarihe çekiliyor. Bu, binlerce çalışanın emeklilik hakkını daha erken yaşlarda kazanmasını sağlayacak bir gelişme.