Kısmi emeklilik aracılığıyla erken yaşlarda emekli maaşı almak mümkün hale geliyor. 48 - 50 yaş arasına emeklilik şansı tanınacak. 3600 - 4500 sigorta primini yatıranlar SGK'ya başvuru yapabilecek.

Emeklilikte yeni düzenlemeler devreye giriyor. Sigorta priminize göre 3600 - 4500 günle emeklilik şansı elde edebilirsiniz. Üstelik 48 yaşından itibaren emekli maaşı almanız mümkün. Kısmi emeklilik, belirli yaşa ulaşıldığında ancak prim gün sayısının tam olarak karşılanmadığı durumlar için bir seçenektir. Bu yöntemle, bireyler belli yaşa geldiğinde emekli olabilirler.

Kısmi Emeklilikte Aranan Şartlar Neler?

Sigorta Başlama Tarihi: Sigorta tarihine göre değişen şartlar vardır. 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı bireyler, 15 yıllık bir sigortalılık geçmişi ve 3600 prim gününü tamamladıktan sonra 50 ile 60 yaş arasında kısmi emekli olabilirler.

Prim Gün Sayısı: Kısmi emeklilik için ne kadar süreyle prim ödendiği kritiktir. 8 Eylül 1999 sonrası sigortalılar için bu süre daha uzundur.

İş Başlangıç Tarihi ve Çalışma Şekli: İlk işe başlama tarihi ve çalışma biçimi, kısmi emeklilik koşullarını etkileyebilir.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Personel Alımı İlanı Duyurdu! Kaç Kişi Alacak? Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Personel Alımı İlanı Duyurdu! Kaç Kişi Alacak?

Maluliyet ve Engellilik Durumu: Fiziksel engelleri veya maluliyeti olan bireyler için kısmi emeklilikte daha esnek şartlar sunulabilir.

emekli-ek-odeme-1

Kısmi Emeklilik İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvurmak isteyenler, Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuruda bulunmalıdır. Gerekli evraklarla birlikte yapılan bu başvuruların onay alması halinde birey kısmi emekli maaşını almaya hak kazanır. Kısmi emeklilik, bireylere daha özgürce emeklilik planlaması yapma şansı verir. Ancak, başvuru öncesinde prim gün sayısı ve diğer şartların dikkatle gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Tarımda EYT Emeklilik Şartları!

EYT'den faydalanacak bir diğer grup ise tarım sektöründe çalışanlardır. 8 Eylül 1999 veya daha önce işe başlamış olan tarım işçileri, 15 yıl sigortalılık süresini ve 3600 prim gününü tamamladığında EYT'den emekli olma hakkına sahip olabilirler. 1984'te, tarım çalışanlarına sosyal sigorta avantajı sunuldu. 2008'de bu uygulama sona erse de 2008 öncesinde bu sigortadan faydalananlar için, belirlenen prim günü ve yaş şartlarıyla emeklilik hakları sürmektedir.