Yeni emekli maaşları belli oldu! En az 1000 TL zam, sosyal haklarda iyileştirme! İşte milyonların beklediği maaşlar

Milyonlarca emekli için yeni maaşlar belli oldu. 2022 yılına iple çeken emeklilere güzel haberler peş peşe geldi. Peki 2022 zamlı emekli maaşı ne kadar?

Ekonomi 22.10.2021 - 10:03 22.10.2021 - 10:03 Volkan Arık

Yeni emekli maaşları belli oldu! En az 1000 TL zam, sosyal haklarda iyileştirme! İşte milyonların beklediği zamlı maaşlar! Milyonlarca emekli yeni yıla zamla girmeye hazırlanıyor. Bunun yanında memur ve memur emeklisi için başka bir sürpriz daha var. 3600 ek gösterge konusu artık yazılı bir vade dönüştü. Hükümet bu konuda devreye girdi ve emeklileri rahatlatmak için yeni projeler geliştirmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde 3600 ek gösterge konusunda talimat verdi zaten biliniyordu. Öğretmenler, hemşireler, polisler ve din görevlileri için göstergelerin arttırılması yönünde çalışmalar başladı. Ancak bu kapsamının genişleyebileceği idarecilerim ve yardımcı hizmetlerinde 3600 ek gösterge kapsamına alınabilecek konuşuluyor. Peki 3600 ek gösterge ne zaman başlıyor? Hangi meslekler masada?

Milyonlarca memur ve memur emeklisi 3600 ek gösterge konusunun sonuçlandırılmasını büyük bir sabırsızlıkla bekliyor. 3600 ek gösterge düzenlemesi sonrasında hem maaşlar hem de ikramiyeler artacak. Tahmin edilen artış ise emekli maaşlarında ortalama 1000 TL olurken emekli ikramiyelerinde ise 38.000 TL civarında olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konudaki talimatlarını geçtiğimiz günlerde vermişti. Hükümetin bu yöndeki çalışmaları da başlarken detaylar yavaş yavaş ortaya çıkıyor. 3600 ek gösterge düzenlemesinin ilk etapta hemşire, öğretmen, din görevlisi ve polis gibi meslek grupları için geleceği konuşuluyordu fakat kapsam genişleyebilir. Peki 3600 ek gösterge ne zaman kabul edilecek? 3600 ek gösterge zammı ne zaman gelecek?

yeni-emekli-maaslari-belli-oldu-en-az-1000-tl-zam-sosyal-haklarda-iyilestirme-iste-milyonlarin-b-2

ÖNÜMÜZDEKİ AY ŞARTLAR NETLEŞECEK

3600 ek gösterge konusunun görüşülmesi için hükümet tarafından bir komisyon oluşturuldu. Kamu personeli danışma kurulu gelecek ay toplanacak ve masada 3600 ek gösterge konusu olacak. 3600 ek gösterge son durum komisyon tarafından yapılacak olan toplantılar sonucunda belli olacak.3600 ek gösterge ile maaşlara ne kadar zam gelecek sorusunun yanıtı şu anda vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Ancak komisyon toplanmadan önce aşağı yukarı ne kadar zam olacağı belli.

3600 ek gösterge düzenlemesi kabul edilmesi durumunda şu anda göstergeleri 2200 olan devlet memurları bir anda maaşlarına 1000 TL zam olacak. Aynı zamanda memurların emeklilik ikramiyelerinde de 38.000 TL’ye varan bir artış görülecek.

yeni-emekli-maaslari-belli-oldu-en-az-1000-tl-zam-sosyal-haklarda-iyilestirme-iste-milyonlarin-b-1

3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

3600 ek gösterge düzenlemesi ile ilgili çalışmalar hala devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada bu konunun 2022 yılında kesin olarak sonuçlanacağını söylemişti. 2022 yılının sonuna kadar komisyonun çalışmalarını tamamlaması ve düzenlemenin hayata geçmesi bekleniyor. Daha önce çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de konu hakkında yaptığı açıklamada memurların ve emeklilerin maaşlarındaki haksızlığın giderilmesi için söz verdiklerini sözlerini de yerine getireceklerini ifade etmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bu konuda daha önce açıklamalarda bulunmuş ve 3600 ek göstergenin hükümetin taahhüdü olduğunu söylemişti.

yeni-emekli-maaslari-belli-oldu-en-az-1000-tl-zam-sosyal-haklarda-iyilestirme-iste-milyonlarin-3

HANGİ MESLEK GRUPLARINI KAPSIYOR?

3600 ek gösterge düzenlemesi şu an için hemşire, polis, öğretmen ve dört yıllık fakültelerden mezun din görevlilerini kapsıyor. Ancak kamuda farklı meslek grupları içinde düzenleme yapılmasına yönelik talepler var. Komisyon çalışmalarına başladıktan sonra kapsam genişleyebilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@