Birçok ülkede 4 gün çalışma kararı alınırken son olarak iflas eden bir ülke de haftada 4 gün çalışma kararı alınca, aynı kararın Türkiye'de de uygulanacağı iddiaları geldi.

Dünya'da birçok ülkenin yeni iş modellerine adaptasyon için haftada 4 gün çalışma düzenine geçme kararı zor ekonomik koşullardaki ülkeler için de "çözüm" olarak görülmeye başladı.

Pandemi döneminde evden çalışmanın yaygınlaşmasıyla birçok ülkede hayata geçirilen ya da denenen haftada 4 gün çalışma düzeni, bir ülkede daha ancak farklı bir nedenle uygulamaya kondu.

Üretkenliği arttırdığı konuşulan uygulama, Sri Lanka'da ise farklı bir amaçla uygulamaya alındı. Borç krizi nedeniyle iflasa sürüklenen ülke, artan gıda ve yakıt sıkıntısını aşmak amacıyla iş günlerini azaltma yoluna gitti.

Son yılların en ciddi ekonomik ve siyasi krizini yaşayan Sri Lanka'da hükümet, üç ay süreyle devlet kurumlarında cuma gününü tatil ilan ederken, ekonomik bir çıkmaz yaşayan ve asgari ücret zam taleplerini karşılayamayan Türkiye için de uygulanacağı konuşulmaya başlandı.

Haftada 4 gün çalışma, 3 gün izin! Maaşlar da düşmüyor, ülkeler harekete geçti - Ekonomi Haberleri

Çalışanların maaşlarında herhangi bir kesintiye gidilmeyecek ama çalışanlardan kendi meyve-sebzelerini üretmeleri istenecek uygulama ile Sri Lanka'da böylece gıda krizinin etkisinin azaltılması planlanıyor.

Bu haberin üzerine Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in "Temmuz ayında bütün çalışanların yüzünü güldürecek bir düzenlemeyi de Türkiye gerçekleştirecek durumda" sözleri akıllara geldi.

Daha önce müjdelenen zam haberinin sonradan uygulanamaması sebebi ile Bakan Bilgin'in zamlar için Temmuz ayını işaret etmesine tereddüt ile yaklaşılması ile beraber, haftada 4 gün çalışma formülünün de değerlendirilebileceği kamuoyunda yorumlanıyor.

Bu arada ekonomik sebeplerle haftada 4 gün çalışma kararı alan Sri Lanka'da kamu görevlilerinin sayısı 1 milyonu buluyor ancak uygulama hastane ve limanlarda çalışanlar gibi kritik görevlerdeki kişileri kapsamayacağı biliniyor.

Ekonomik Kriz "Halkın" Çocuklarını da Vurdu! Çocuklar "Tatile" Değil İşe Çıktı! Ekonomik Kriz "Halkın" Çocuklarını da Vurdu! Çocuklar "Tatile" Değil İşe Çıktı!

IMF'yle kurtarma paketi görüşmeleri sürdüren hükümet, ülkedeki çalışanların döviz göndermesi için yurt dışına çalışmaya gitmesini de teşvik ediyorken, 22 milyon nüfuslu ülke en son halkı vuran ekonomik kriz, günlük hayatı etkileyen yakıt ve elektrik sıkıntısı kitlesel protestolara yol açması ve hükümetin istifa haberi ile gündeme gelmişti.