Terör örgütü IŞİD'e üye olduğu gerekçesiyle Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan zanlı tahliye dildi.

Geçtiğimiz yıl Ankara'da yakalanan ve Rusya vatandaşı olan Ayshat Rzaeva, tahliyesine yönelik itirazın kabulünün ardından çıkarıldığı mahkemece tahliye edildi.

28 Haziran'da Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk kez hakim karşısına çıkan Sanık Rzaeva, duruşma sonunda yurt dışına çıkış yasağıyla tahliyesine karar verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, sanığın tahliyesine itiraz ederken itiraz dilekçesinde, sanığın Suriye'de IŞİD terör örgütü kamplarında eğitim aldığını, Türkiye'ye kaçak yollarla giriş yaptığı, üzerinde çok sayıda örgütsel doküman, evinde ise örgüt üyelerine dağıtıldığı düşünülen yüklü miktarda para ile ziynet eşyalarının ele geçirildiğini aktardı.

Kırmızı bültenle aranan sanığın Türkiye'de sabit ikametgahının bulunmadığı ve yurt dışına kaçma ihtimalinin yüksek olduğu vurgulanan dilekçede, adli kontrol hükümlerinin bu aşamada yetersiz kalacağıgerekçesi ile yeniden tutuklanması istendi.

Bunun üzerine Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının itirazını yerinde görerek, 5 Temmuz'da sanık hakkında "tutuklamaya dönük yakalama kararı" çıkardı ancak avukatlarıyla Ankara Adliyesine gelerek hakim karşısına çıkan Rzaeva, bir otele yerleştiğini, iki çocuğunun devlet korumasında bulunduğunu, tahliye edilmesinin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen kaçmadığını söylemesi üzerine tekrar tahliye edildi.

Saz çalan kimselere verilen ad hangisidir? Saz çalan kimselere verilen ad hangisidir?