ABD Yüksek Mahkemesi'nin 50 yıldır yürürlükte olan kürtaj hakkı kararıyla ilgili aldığı yeni karar bir kesimi ayağa kaldırdı.

Birçok dünyaca ünlü isim karara sosyal medya üzerinden tepki gösterirken Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama'dan gelen mesaj ise güne ve karara damga vurdu.

ABD Yüksek Mahkemesi, ülkede 50 yıldır yürürlükte olan kadına kürtaj hakkı veren 1973 tarihli “Roe v. Wade” kararını bozarak, dün yapılan açıklamada, “Anayasa kürtaj hakkı vermemektedir. Roe v. Wade reddedildi. Kürtaj hakkını düzenleme yetkisi halka ve seçilmiş temsilcilere iade edildi” dedi.

Alınan yeni kararla birlikte ülkedeki eyaletler kürtajı kısıtlama, yasaklama ve suç sayma hakkına sahip olurken, mahkemenin 50 yıllık Roe v Wade kararını geri çevirmesinin ardından eyaletlerin çoğunun yeni kısıtlamalar ve yasaklar getirmesi beklenmeye başlandı.

Obama Fist-Bump Rocks The Nation! | HuffPost Latest News

13 eyalette 30 gün içinde kürtajın yasaklanması gündemdeyken kararın ardından, bazı eyaletlerde ise limdiden kürtaj kliniklerinin kapatılmaya başlanıldığı bilgisi geldi.

Karara ilk tepki veren olarak ABD Başkanı Joe Biden olurken, ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtaj kararı için, “ABD’deki kadınların kendi kaderlerini kontrol etmelerini engelleyecek üzücü bir karar” yorumunda bulundu.

Michelle Obama 'heartbroken' over Supreme Court's 'horrifying' abortion ruling | The Hill

En dikkat çeken tepki ise eski ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama'dan gelirken, adeta duruma isyan ede Obama Twitter hesabından uzun bir metin yayınladı. 

Taylor Swift Kimdir? Ünlü Şarkıcı Taylor Swift Kaç Yaşında, Nereli? Evli mi? Taylor Swift Albümleri Neler?

Bu arada ABD’li şarkıcı Taylor Swift de Obama’nın yayınladığı metni paylaşarak “Kadınların kendi bedenleri üzerinde hak sahibi olabilmesi için yıllardır süren mücadelenin ardından bugün böyle bir karar alındı” ifadeleri kullanması ile gündeme geldi.

Sex and the City yıldızı Cynthia Nixon, New York valisi olmaya aday - BBC News Türkçe

Sex and The City’nin Miranda’sı Cynthia Nixon ise kararın LGBTİ haftasına denk getirilmesine dikkat çekerken ‘hepimiz birlikteyiz’ mesajı vererek dikkat çekti.

Teoman ve Bartu Küçükçağlayan Karesine Çağrı Geldi! "Hemen Bana Ulaşsın" Cevabı Sosyal Medyayı Salladı! Teoman ve Bartu Küçükçağlayan Karesine Çağrı Geldi! "Hemen Bana Ulaşsın" Cevabı Sosyal Medyayı Salladı!

Mariah Carey on Camp Mariah's 'Direct Impact on People's Lives' - Variety

ABD’li şarkıcı Mariah Carey,  “11 yaşındaki kızıma neden kadın haklarının gözümüzün önünde parçalandığı bir dünyada yaşadığımızı anlatmaya çalışmak gerçekten akıl almaz” sözlerini sosyal medyadan duyurdu.

İstanbul'a Gelen Hollywood Yıldızı Elizabeth Banks'in Türk Hayranı İçin Yaptığı Sürpriz Hepinizi Şaşırtacak!

ABD’li aktör Elizabeth Banks de Instagram hesabından yaptığı açıklamada, “Bu ülkede yaşamak bazen hücreyi parçalamaktan daha zor olabiliyor.” derken diğer akıllara kazınan tepki ise dünyaca ünlü yazar Stephan King'den geldi.

Stephen King Sözleri – İngilizce Öğreniyorum: İngilizce'yi Konuşarak Öğrenme Blog Sitesi

Ünlü yazar Stephan King kararın ardından “19. yüzyılın ürettiği en iyi Yüksek Mahkeme.” yazarak durumu da özetlemiş oldu.