Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren haber geldi. Bu anlamda yeni kimlik kartı, ehliyet ve pasaportlarla ilgili şoke eden gelişme yaşandı. Geçersiz sayılacak. Son tarih belli oldu.

Akbank'tan Son Dakika Konut Kredisi! 1,99 Faiz Oran ve 120 Ay Vadeli Ev Sahibi Olma Fırsatı! Akbank'tan Son Dakika Konut Kredisi! 1,99 Faiz Oran ve 120 Ay Vadeli Ev Sahibi Olma Fırsatı!

Genel olarak 2016 yılına kadar tek tür kimlik modeli bulunuyor. 2017 yılı itibari ile yeni kimlik modelinin kullanımları başladı. Yaklaşık olarak 5 yıl boyunca hem eski kimlik modeli hem de yeni kimlik modeli kullanıldı. Son dönemlerde yapılan açıklamalara göre eski kimliklerin kullanımları iptal olacaktır. Bu yüzden de en yakın zaman içerisinde eski kimliklerinin yenilenmesi gereklidir. Yapılan açıklamalara günceli olmayan kimlik çeşitlerinin kullanım süreleri azaldı. Son zamanlarda kimlik çeşitlerinin güncellenmesi gerektiği sıklıkla belirtiliyor. Aksi durumlarda güncel olmayan kimlik 2023 yılında resmi belge olarak sayılmıyor. 2017 yılından beri geçen 5 yıllık süre kimliklerin yenilenmesi süreci için sunulmuştur. Pasaport ya da ehliyet çeşitleri içinde kimliklerin güncel olması zorunluluğu bulunuyor. 2023 yılında güncel olmayan kimlik, pasaport ve ehliyet devlet tarafından geçersiz sayılıyor. Peki, eski kimliklerinizi nasıl değiştirebilirsiniz? İşte merak edilen ayrıntılar!

Eski Kimlik Değişimi Nasıl Olur?

Güncel olmayan kimliklerin geçersiz olacağı açıklaması ile pek çok kişi kimlik ve çeşitlerini yenilemek istiyor. Günümüzde sıklıkla merak edilen kimlik yenilenmesi süreci için uygulanması gereken işlemler oldukça pratiktir.

Genel olarak yeni kimlik değişimleri için ilk önce başvuru işlemlerinin sağlanması gerekir. Başvurular için online platform üzerinden e devlet ile randevu alınır. Randevu zamanında tercih edilen nüfus müdürlüğüne gidilir. Orada ki işlemlerinin tamamlanması ile de yeni kimliğin adresi teslim edilmesi gerekir. Bu süreç içerisinde belirli bir miktar vergi dairesine ödeme yapmanız gerekir. Ücret miktarı her yıl değişmektedir.

Eski Kimliklerin Son Kullanım Tarihi Ne Zaman?

Devlet tarafından belirtilen ifadelere göre eski kimliklerin yenilenme süreçleri 5 yıl oluyor. Bu yüzden de eski kimlik çeşitlerinin son kullanım tarihi de 31 Aralık 2022 oluyor. Bu tarihten önce mutlaka eski kimlik çeşitlerinin değişim işlemlerinin tamamlanması gerekir. Son ayara doğru eski kimlik değişimleri için başvuranların sayısı artar. Erkenden eski kimlik değişimleri için randevu almakta fayda vardır.