Medikal malzeme yokluğundan ameliyatlar zaten bir bir durmaya başlamıştı. Şimdi de Türkiye’deki ilaç yokluğu yurtdışında gündem oldu. Risk büyüyor.

Türk Lirası'nın değer kaybı uluslararası kamuoyunda gündeminde de ilk sıralarda takip edilen konulardan. Bilindiği üzere ülkemizde önce tahsilat yapamadıkları için medikal firmalar alet ve teçhizat satışını durdurmuşlardı daha sonra da ilaç firmaları da yükselen kurlar sebebi ile ilaç satışını durdurmuşlardı.  Fransız haber ajansı AFP de, Türkiye'deki dolar kuru dolayısıyla birçok eczanede ilaç kalmadığını bildirdi.

Fransız haber ajansı AFP, Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ile ilgili çarpıcı bir haber yaptı. Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle birlikte binlerce Türk vatandaşının eczanelerde “ortadan kaybolan ithal ilaçları” bulmak için bir yarışa girdiğini belirtirken, özellikle nadir görülen hastalıklar konusunda Türklerin eczane eczane gezdiğini belirtti.

Haberde, “Kriz, insanların birikimlerinin değerini yok etti ve temel ihtiyaçları daha da pahalı hale getirdi. Birçok insan resmi yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Bu durum ayrıca diyabetten, kansere, gripten kalp rahatsızlıklarına birçok alanda ithal ilaçların Türkiye’deki 27 bin eczanede bulunmasını neredeyse imkansız hale getirdi” denildi.

Ajans, “Türkler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geleneksel piyasa teorisine karşı çıkan kararlarıyla hızlanan döviz çöküşüyle birlikte zorlanıyor. Türkiye’nin lideri, benzer durumda olan ülkelerde normalde yapılacak olanın tersini yapmaya devam ediyor. Türk Lirası sadece Kasım ayında değerinin yüzde 40’ını kaybetmişti” yorumunu yaptı.

ilac-sirketleri-vatandasin-hayatiyla-oynuyor-zam-yoksa-ilac-da-yok-h1549634077-0c624f

Gençler Son Olarak Davutoğlu'nu Rezil Ettiler! "Hocaefendi demedim" Dedi Ve Pişman Oldu! İşte Günün Kahkahası! Gençler Son Olarak Davutoğlu'nu Rezil Ettiler! "Hocaefendi demedim" Dedi Ve Pişman Oldu! İşte Günün Kahkahası!

AFP,  çocuklar için geliştirilen şurupların tedarikinde sorun yaşandığını yazarken, ateş, mide bulantısı ve karın ağrısı gibi hastalıklar için de ilaç sıkıntısının büyük  olduğunu aktardı. Ajansa konuşan bir eczacı ise, “Diyabet, hipertansiyon, astım gibi hastalıklar için ilaç bulamamaya başlıyoruz. Bu bir ilaç krizine dönüşebilir. Yerine yenisini alamadığımız için şu an elimizdeki ilaçlar bütün stokumuz” dedi.