Yeni Torba Yasa ile Emekli Maaşı, İkramiye Artışı ve Geçici İşçilere Kadro Düzenlemesi Geldi

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen yeni torba yasa kanun teklifi, pek çok önemli düzenlemeyi içermektedir. Yeni yasa kapsamında emekli maaşlarına ve bayram ikramiyelerine zam yapılırken, geçici işçilere kadro düzenlemesi de hayata geçiriliyor. İşte detaylar:

Emekli Maaşı ve Bayram İkramiyesi Zammı

Yeni torba yasa ile en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL'den 7 bin 500 TL'ye yükseltiliyor. Ayrıca, emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde ödenen emekli bayram ikramiyesi ödemeleri bin 100 TL'den 2 bin TL'ye çıkarılıyor. Bu düzenleme, emeklilerin maddi açıdan daha iyi şartlarda hayatlarını sürdürmelerine yardımcı olacaktır.

Geçici İşçilere Kadro Düzenlemesi

Yeni torba yasa, geçici işçilere kadro düzenlemesi getiriyor. Buna göre, geçici işçilerin tamamı kadroya alınacak. Bu düzenleme, çalışanların daha güvenceli bir iş ortamında çalışmalarına olanak sağlayacaktır.

Gazilere Asgari Ücret Düzeyinde Maaş Verilmesi

Muharip gazilerin maaşlarının arasındaki farklar giderilerek, asgari ücret net tutarında maaş ödenecek. Bu düzenleme, gazilerin daha iyi yaşam koşullarına sahip olmalarına yardımcı olacaktır.

Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası ve Üstün Fedakarlık Nişanı

Yeni torba yasa kapsamında deprem, yangın, sel gibi afetler ve tehlikeli salgın hastalıklar ile mücadelede üstün fedakarlık, feragat, başarı ve yararlık gösteren Türk vatandaşları Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası ile, yabancılar ise Üstün Fedakarlık Nişanı ile onurlandırılacak. Bu düzenleme, ülke ve insanlık için büyük fedakarlıklarda bulunan kişilerin takdir edilmesine ve ödüllendirilmesine yardımcı olacaktır.

SGK Personeline Fazla Mesai İmkanı

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

Yeni torba yasa ile SGK personeline, 3 ay fazla mesai imkanı tanınıyor. Bu düzenleme, SGK personelinin daha fazla çalışarak ülke ekonomisine katkı sağlamalarına olanak tanıyacak.