9000 sigorta prim şartının 7200'e inebileceği konuşulurken bazı detaylara da yer verildi. SGK Uzmanı Erdursun'dan gelen açıklamada Bağ-Kur primleri gündemde. SGK'lılar kaç yıl erkenden emekli olabilecek? İşte yasa düzenlemesine dair detaylar...

Hükümetin 4A SGK ve 4B Bağ-Kur kategorilerinde kayıtlı çalışanlar arasında prim miktarlarını dengeleme çabası, emekli olmayı planlayan bireylerde büyük bir beklenti oluşturdu. Sosyal güvenlik konusunda uzman olan Özgür Erdursun, Ekim ayında TBMM’de ele alınacak olan yeni yasa tasarısı hakkında çeşitli bilgiler paylaştı. Erdursun, Bağ-Kur üzerinden emekli aylığı alan bireylerin prim gün sayısının 9 bin günlerden 7 bin 200 günlere çekileceğini belirtti. Erdursun sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“BAĞ-KUR’a kayıtlı sigortalılar için oldukça kritik bir yasa tasarısı Ekim ayında TBMM’de incelenecek. BAĞ-KUR’a kayıtlıların gün sayısının 7.200 güne düşürülmesi büyük bir olasılık. Sigortalı gün sayısı 9.000 güne ulaşsa dahi, prim gün sayısı şu an için 7.200 olarak kararlaştırıldı.”

Atatürk Üniversitesi, Çeşitli Branşlarda 99 Yeni Personel İçin Kapılarını Açıyor! Atatürk Üniversitesi, Çeşitli Branşlarda 99 Yeni Personel İçin Kapılarını Açıyor!

Bağ-Kur Prim Şartı Düşecek!

Bağ-Kur'dan emekli olacaklar için SGK'nın sunmuş olduğu şartlarda değişikliğe gidilecek. İddialara göre 9000 olan prim günleri ortalama 7200 güne düşürülecek. Güncel olarak başka hangi adımların atılacağı ise yakın zamanda yanıt bulabilir.
Bu yasa tasarısı, yalnızca bireysel sigortalılar için değil, aynı zamanda ortak şirketler, bireysel işletmeler, basitleştirilmiş prosedürlere sahip işletmeler, isteğe bağlı prim ödeyenler ve yurtdışı kredi alımı yapanlar için de geçerli olacak. Fakat, 1260 günü aşan BAĞ-KUR primi ödeyen kişilerin sigorta durumları şu an için belirsizliğini koruyor. Erdursun’un bu kritik bilgilendirmesinin ardından, uzun süredir beklenen yasa tasarısının TBMM’ye sunulması ile birlikte, Türkiye’deki emeklilik sisteminde hangi değişikliklerin yaşanacağını görmüş olacağız.