Evde bakım maaş ödemeleriyle ilgili TBMM'den gelecek müjdeli haber, vatandaşları sevindirdi. Çünkü evde bakım maaşı hem zamlanacak, hem de bakımı üstlenen kişinin sigortalı olması sağlanacak. Yeni maaşın 7000 TL'yi geçmesi bekleniyor.

KSÜ'den Yepyeni İlan: 102 Kişilik Sözleşmeli Personel Alımı Başladı! KSÜ'den Yepyeni İlan: 102 Kişilik Sözleşmeli Personel Alımı Başladı!

Evde bakım maaş ödemeleri gittikçe artıyor. 2024 yılı öncesi yapılacak zamlar belli oldu. Maaş ödemesi 7000 TL'yi bulacak gibi gözüküyor. Üstelik TBMM'den geçecek teklifle beraber sigortanız da devlet tarafından ödenecek. 

Evde Bakım Elemanlarına Sigorta Desteği

Evde bakım hizmetleri için bazı yeni düzenlemeler ve avantajlar geliyor. "Yaşlı Bakım Sigortası" gibi fikirler, evde yaşlı veya hasta bakan bireyler için düşünülmeye başlandı. Bunun yanı sıra, "Evde Bakım Maaşı" adı altında yapılan ödemeler, enflasyon oranlarına göre yarı yarıya güncellenecek. Bu yenilikler sayesinde, evde bakım gören kişilerin yaşam kalitesinin artması hedefleniyor.

evdebakımelemanı2

Yeni Evde Bakım Maaşı Belli Oluyor

Ayrıca, yaşlılara daha etkili bir hizmet sunmak için esnek çalışma koşullarının yanı sıra profesyonel bakıcı eğitimleri ve malzeme desteği de gündemde. Özellikle "Yaşlı Bakım Sigortası" sayesinde evde bakım hizmeti alan engelliler ve yaşlılar için bu hizmeti veren kişilere sosyal güvenlik avantajları sunulması planlanıyor. Ancak bu düzenleme henüz kesinleşmedi ve Meclis'e sunulmadı. Beklenen değişikliklerin 2024 yılının Ocak ayında yürürlüğe girmesi öngörülüyor. Ayrıca, yeni yılla birlikte evde bakım maaşlarında yapılacak zamların toplu sözleşme zammı ve enflasyon oranlarına bağlı olarak belirleneceği ve bu maaşın 5 bin 98 TL'den 7 bin 100 TL'ye çıkarılacağı tahmin ediliyor.