Her yıl düzenli olarak zamlanan araç muayene ücretleri yeniden arttı. %60 artışla artık en az ve en fazla ne kadar muayene ödemesi yapılacak netleşiyor.

Araç muayene ücretlerinde rekor oranda artış meydana gelecek. Yıl sonu itibarıyla eğer geç kalırsanız zamlı tarife üzerinden ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. 

Muayene Ücretlerine %60 Zam Geliyor...

Araç muayene ücretlerinde büyük bir artış bekleniyor! Yaklaşık %60'lık bir zam öngörülüyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun her yıl ekim ayında paylaştığı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) verileri, bir sonraki yılın değerleme oranını belirlemekte kritik bir rol oynuyor.

2023'ün Eylül ayında yayınlanan Yİ-ÜFE raporuna dayanarak, 2024'ün başlarında araç muayene ücretlerinin yaklaşık olarak %60 oranında zamlanması bekleniyor. Şu anda bir otomobilin muayene ücreti 1.130,44 TL iken, bu artışla birlikte fiyatın 1.800 TL civarına gelmesi öngörülüyor. Kamyon ya da otobüs gibi daha büyük araçlar için muayene ücreti de 1.528,10 TL'den tahminen 2.440 TL'ye yükselecek.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı! İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı!

Muayenelerin, hem araçların hem de yolların güvenliği için kritik bir öneme sahip olduğunu düşünürsek, bu beklenen fiyat artışı araç sahiplerini endişelendirebilir. Yetkili mercilerden konu hakkında daha detaylı bir açıklama yapılması umut ediliyor.