Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz ay ziyaret ettiği Suudi Arabistan Türkiye'ye seyahat yasağı getirirken sunduğu bahane ve Türkiye'yi koyduğu liste resmen bir gönderme oldu.

Türkiye'nin de bulunduğu 16 ülkeye seyahat kısıtlaması getiren Suudi Arabistan sunduğu liste ile gündeme oturdu...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen haftalarda Suudi Arabistan’ı ziyaret etmiş hatta tekrar "kardeşlerim" demeye başlamıştı.

Cemal Kaşıkçı davasının kapanarak Suudi Arabistan’a devredilmesi sonrasında gerçekleşen ziyaret Dünya basınında bile ilgi uyandırıp eleştirilirken, Erdoğan'ın tam da ziyareti sonrası Suudi Arabistan'ın tavrı düşündürücü oldu.

O banka emekliye para YAĞDIRIYOR! Karşılıksız 10.000 TL ödeme IBAN’A yatacak O banka emekliye para YAĞDIRIYOR! Karşılıksız 10.000 TL ödeme IBAN’A yatacak

Bu arada ilk dikkat çeken hamle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ankara, Suudi Arabistan’ın daveti üzerine ziyaretin gerçekleştirileceğini açıklarken Suudi Arabistan’ın resmi medya kuruluşu bunu anında yalanlamış ve ziyaretin Erdoğan’ın isteği üzerine gerçekleştiğini söylemesi olmuştu.

Suudi Arabistan Pasaportlar Genel Müdürlüğü (Cawazat), Suudi vatandaşların 16 ülkeye seyahatinin yasaklandığını açıklarken karara bahane olarak koronavirüs salgınını gerekçe göstererilmesinden de ziyade listedeki ülkeler dikkat çekti.

Türkiye yasağı ve listedeki ülkeler sosyal medyada "Suudi Arabistan'ın Haddini Bildirme Hamlesi" olarak dalga geçtikleri şeklinde yorumlandı.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 16 ülke ise şu şekilde:

    Türkiye
    Lübnan
    Suriye
    İran
    Afganistan
    Hindistan
    Yemen
    Somali
    Etiyopya
    Demokratik Kongo Cumhuriyeti
    Libya
    Endonezya
    Vietnam
    Ermenistan
    Belarus
    Venezuela

Erdoğan'ın elini öptüğü çocuğun Kuveyt Emiri'nin oğlu olduğu iddiası - Teyit