Yerli aşıda Faz-3 çalışmalarının başlayacağı tarih belli oldu!

Türkiye'de koronavirüse karşı geliştirilen yerli aşıya yönelik Faz-3 çalışmalarının Mayıs ayında başlayacağı öğrenildi. 

Sağlık 23.04.2021 - 16:32 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'de koronavirüse karşı yürütülen yerli aşı çalışmaları hız kesmeden sürüyor. Erciyes Üniversitesi tarafından üretilen koronavirüs aşısına yönelik Faz-3 çalışmalarının Mayıs ayında başlayacağı ifade edildi. 

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) ve TÜSEB (Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı) tarafından verilen desteklerle beraber şu anda koronavirüse karşı 18 tane yerli aşı çalışması yürütülüyor. Erciyes Üniversitesi'nin ürettiği "inaktif" aşıda büyük bir ilerleme kaydedilmiş durumda. Söz konusu aşıya yönelik Faz-1 çalışmalarına, 2020 senesinin Kasım ayında başlandı. Söz konusu çalışmaların sona ermesinden sonra 2021 senesinin Şubat ayında Faz-2 çalışmaları başlatıldı. 

Faz-1 çalışmaları kapsamında yerli aşı 44 gönüllüye yapıldı. Faz-2 çalışmaları kapsamında ise söz konusu aşı 250 gönüllüye yapıldı. İnaktif aşıya yönelik Faz-3 çalışmalarına ise Mayıs ayında geçileceği öğrenildi. Söz konusu safhada yaygın aşılamanın başlatılması amaçlanıyor. 

Faz-1'e geçecek olan 2 aşı var!

Ayrıca, koronavirüse karşı geliştirilen bir inaktif aşıya yönelik Faz-1 çalışmaları sürüyor. İki tane inaktif aşıda ise Faz-1 çalışmalarına yeni geçilecek. VLP (virüs benzeri parçacık) aşısına yönelik Faz-1 çalışmaları başarılı bir şekilde yürütülüyor. Faz-1 çalışmalara kapsamında VLP (virüs benzeri parçacık) aşısının birinci dozu gönüllülere uygulandı. Şimdiye kadar bu konuda olumsuz bir durum meydana gelmediği ifade edildi. 

Sprey aşı yolda!

Öte yandan, intranazal sprey halinde yapılan koronavirüs aşısına yönelik Faz-1 çalışmalarının yakın zamanda başlaması amaçlanıyor. Adenovirüs temeline sahip vektör aşısına yönelik Faz-1 çalışmalarının da başlayacağı, bu doğrultuda gereken çalışmaların yürütüldüğü biliniyor. 

Sağlık Bakanı Koca ne demişti?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamada, insan denemelerine geçilen ilk inaktif aşıya yönelik Faz-2 çalışmalarının sona erdiğini ve Faz-3 çalışmalarının da Mayıs ayında başlayacağını söylemişti. Söz konusu safhada yaygın aşılama yapılabileceğine dikkat çeken Koca, VLP (virüs benzeri parçacık) aşısına yönelik Faz-1 çalışmalarının kamu hastanesinde yürütüldüğünü ve şimdiye dek herhangi bir sıkıntıyla karşılaşılmadığını dile getirmişti. Koca, bir diğer inaktif aşıya yönelik Faz-1 çalışmalarının da 10 gün önce başladığını belirterek, şu ana kadar hiçbir aşıya dair olumsuzluk yaşanmadığını söylemişti. 

Üçüncü inaktif aşıya yönelik Faz-1 çalışmalarının Ankara Şehir Hastanesi'nde başlayacağını duyuran Koca, intranazal sprey olarak yapılan bir aşı ile başka bir inaktif aşıya yönelik Faz-1 çalışmalarının da yakın zamanda başlayacağını dile getirmişti. Adenövirüs temeline sahip bir vektör aşısına yönelik Faz-1 çalışmalarına geçileceğini aktaran Koca, Türkiye'nin 7 tane aşı platformuna sahip olduğunu ifade etmişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@