8 garantili projede akıl almaz zarar Sayıştay raporları ile ortaya çıkarken, ayrıca garanti sayılarının da arttırıldığı öğrenildi.

Sayıştay raporlarına göre 8 projenin yüzde 169 daha pahalı olduğu anlaşılırken, bu para ile 8 yerine yaklaşık 24 otoyol, köprü ve tünel inşa edilebileceği öğrenildi.

Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile yapılan 4 otoyol, bir tünel ve 3 köprünün toplam maliyeti 22 milyar 215 milyon 713 bin dolar gibi korkunç bir rakam olurken aynı projelere kamuya devredilinceye kadar, 59 milyar 747 milyon 817 bin dolarlık geçiş garantisi verildi.

Yani devlet kaynaklarıyla 22.2 milyar dolara mal olacak 8 proje için Hazine'den 37.5 milyar dolar daha fazla para çıkacak.

CHP Zonguldak Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Deniz Yavuzyılmaz, konuyu gündeme taşıyarak yaptığı açıklamada, “Sayıştay raporlarındaki saptamalar, 8 projenin yüzde 169 ve 2.69 kat daha pahalı olduğunu gösterdi. Bu para ile 8 yerine toplam 24 otoyol, köprü ve tünel inşa edilirdi. Üstelik bu projelerde müteahhidin yurtdışından temin ettiği krediye de devlet kefil oluyor” dedi.

Bilindiği üzere YİD modeli ile yaptırılan geçiş garantili projelerde garanti kapsamındaki araç sayısı tutmazsa ki zaten tutmuyor, aradaki farkı Hazine (vatandaşın vergileri) ödüyor.

AKP iktidarının işletmecilere hazine garantisi verdiği bu meşhur garantili sistemde göze çarpan sayılar ise şöyle;

1-      Günlük 45 bin araç geçiş garantisi (1915 Çanakkale Köprüsü dahil Çanakkale-Malkara Otoyolu)

2-      Günlük 35 bin araç geçiş garantisi (Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu)

Cuma Günü Öncesinde Emekliye Ek Ödeme: 30.000 TL'ye Kadar İhtiyacı Olan Emekli İçin Son Şans Cuma Günü Öncesinde Emekliye Ek Ödeme: 30.000 TL'ye Kadar İhtiyacı Olan Emekli İçin Son Şans

3-      Günlük 68 bin araç geçiş garantisi (Avrasya Tüneli)

4-      Günlük 134 bin araç geçiş garantisi (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) – Min. yaklaşık sayı ki sözleşmede garantili geçiş sayısı yıllık 49 milyon gibi korkunç bir rakam.

Bu arada Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı kesiminin işletmesi  için araç geçiş garanti sayıları ise nedense ve nasılsa işletmeci şirket lehine artırıldı.

En Çarpıcı örnek ise Tokat ve Zafer Havalimanları oldu!

Zafer Havalimanı'nda uçak seferleri başladı: Kütahya Valisi açıkladı – Hava Haber

CHP Zonguldak Milletvekili Yavuzyılmaz, 2 örnek ile Hazine garantili projelerin durumunu gözler önüne sererken, “Devlet, Tokat Havalimanı'nı 25 milyon Euro'ya mal etti. Zafer Havalimanı'nı ise müteahhit 50 milyon Euro'ya yaptı. İkisi de yılda 2 milyon yolcu kapasiteli ve aynı büyüklükte. Tokat'ta garanti yok ve Hazine'den para çıkmıyor. Zafer'de ise geçen yıl 1 milyon 317 bin garanti vardı, 11 bin yolcu geldi” dedi.