Sokağa çıkma yasakları kararının doğru bir adım olduğunu kaydeden Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr.

Sokağa çıkma yasakları kararının doğru bir adım olduğunu kaydeden Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan, artan vakalarla ancak bu şekilde baş edilebileceğini aktardı. Sokağa çıkma kısıtlamasının olumlu sonuçlar verdiğini kaydeden İlhan, özellikle yılbaşı döneminde tüm bu çabaların boşa gidebileceğini ifade etti.

Son duruma bakıldığında genel olarak bu yasağa uyulduğunu kaydeden İlhan, ancak evlerde toplanmanın henüz önüne geçemediklerini kaydetti. Prof. Dr. İlhan, evlerde yapılan aile ve arkadaş toplantıları nedeniyle salgının bulaşma oranlarında ciddi artışlar görüldüğünü belirtti. Vaka sayısında küçük de olsa bir düşüş yaşandığına değinen İlhan, sokağa çıkma yasaklarının etkilerinin önümüzdeki hafta daha net olarak görüleceğini söyledi.


"Yılbaşında sokağa çıkma yasağı genişletilebilir"


İlerleyen dönemde de sokağa çıkma yasaklarının devam edeceğini aktaran İlhan, bunun gayet yerinde bir karar olacağını belirtti. 31 Aralık'ı perşembe gününe geldiğini ve 1 Ocak'ın zaten resmi tatil olduğunu aktaran İlhan, yılbaşında sokağa çıkma yasağının perşembe akşamından başlamasının olumlu etkileri olacağını kaydetti. Şimdilik özel araçla şehirlerarası seyahatler için izin alınması gerektiğini belirten İlhan, yılbaşında bu esnekliğin sadece iş seyahatlerini kapsayacak şekilde yeniden düzenlenebileceğini söyledi.

Okullarda online eğitime geçildiğini hatırlatan İlhan, şubat tatilinden sonra aşamalı olarak yüz yüze eğitime geçilebileceğini dile getirdi. Türkiye'de büyük ihtimalle Sinovac aşısının uygulanacağını belirten İlhan, yılbaşından sonra kendisinin de aşı olacağını söyledi.