Vatandaşların uzun süredir çözüm beklediği bireysel emeklilik sisteminde düzenlemeler yapıldı.

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı. CNN Türk’ten Buse Deviren’e konu hakkında açıklamalarda bulunan Bireysel Emeklilik Yatırım Uzmanı Mine Baler, BES yönetmeliğinde pek çok maddede önemli değişiklikler gerçekleştiğini aktarırken, vatandaşların uzun süredir beklediği düzenlemelerin de yapıldığını ifade etti.

BES Yatırım Uzmanı Mine Baler, normal şartlarda bireysel emeklilik sisteminde içeriden para çekme imkanı olduğunu ancak yapılan yeni düzenleme ile vatandaşların bu durumu bankaya teminat olarak gösterebileceğini ve kredi kullanabileceğini açıkladı. Öte yandan BES Yatırım Uzmanı Baler, bu paranın birden fazla banka için teminat olarak gösterilmediğini ancak bireysel emekliliğin tek bir bankaya teminat olarak gösterilebileceğini işaret etti. Normal şartlarda fonların nakde çevirebildiğini vurgulayan Mine Baler, nakit olarak bankanın kişinin bireysel emeklilik sistemindeki hesabına bloke koyduğunu ve sözleşmenin de iptal ettirilemeyerek herhangi bir şirkete de devir yaptırılamadığını kaydetti. Ayrıca Mine Baler, kredi borcunun ödenmemesi durumda da 30 gün sonrasında bankanın bireysel emeklilik hesabındaki parayı almak için gerekli işlemleri başlattığını ve kullanıcıya 30 gün süre tanıdığını aktarırken, 30 gün sonunda da bankanın işlemleri başlatıp bireysel emeklilik sözleşmesindeki parayı aldıklarını ifade etti.

Geert Wilders kimdir? Nereli? İslam karşıtı mı? Kaç yaşında? Geert Wilders kimdir? Nereli? İslam karşıtı mı? Kaç yaşında?

Bireysel emeklilik sistemi içerisinde bulunan kişiler şu anda belirli durumlarda içerideki birikimini ve devlet katkısını alabiliyor

Diğer bir yandan, bireysel emeklilik içerisindeki kişinin iflas etmesi halinde sistemden çıkabileceğini işaret eden Baler, bireysel emekliliğin bozdurulmadan kredi kullanımına imkan tanındığını ve kişinin ölmesi durumunda da kanuni varislerine ya da lehtarlarına gerekli evrakları şirkete teslim ettikten sonra da maksimum 20 gün içerisinde şirketin içerideki birikimi sigortanın kanuni varislere ödediğini belirtti. Daha önceleri grup emeklilik planından normal bir kademe olduğunu ve o kademeye göre de sistemden ayrıldığında bireysel emeklilikte olan kişinin içerideki birikimini aldığını vurgulayan BES Yatırım Uzmanı Mine Baler, şu anda ise kullanıcının haklı sebeplerle ayrıldığında, firmanın iflas etmesi durumunda ya da katılımcının istemesi durumunda sistemden ayrılabildiğini bununla beraber de içerideki birikimini ve devlet katkısını da alabildiğini açıkladı.