Yenilenen KPSS'de sorular yine çalıntı iddiası ortalığı karıştırdı, zira eski iddialar ile ilgili henüz bir işlem bildirilmemişti. Yönerge Yayınevi Kimin? Sahibi Kim? Yargı Yayınevleri Kimin? Sahibi Kim? AKP ile bağlantısı ne? gibi sorular da başladı.

KPSS Lisans Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumunda bazı soruların daha önceden deneme sınavlarında sorulduğu ortaya çıkınca gözler yine ÖSYM'ye çevirildi.

31 Temmuz’da düzenlenen ancak iptal edildiği için dün yeniden yapılan 2022-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumları tamamlanmıştı ki Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan KPSS oturumlarının tamamlanmasının ardından bazı soruların daha önceden deneme sınavlarında sorulduğu ortaya çıktı.

Yediiklim Yayınevi'ne yönelik operasyon! - Bursa Hakimiyet

Bir önceki Kamu Personeli Seçme Sınavı sorularının sızdırıldığı iddialarının ardından Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alınmış ve Erdoğan tarafından "inceleme talimatı" da verilmişti.
Ancak bir iki hareketli gün sonrasında ve Yediiklime yapılan baskınların ardından sadece yeni atanan ÖSYM başkanı haricinde kamuoyuna bildirilen herhangi bir gelişme olmamıştı.

Şimdi ise Yeniçağ'ın gündeme taşıdığı habere göre; gerçekleşen yeni sınavın ardından soruların bu defa Yediiklim Yayıncılık ile değil de Yönerge ve Yargı Yayınevleri'nin sorularıyla aynı olması dikkat çekti.

Ayrık otu ve eğrelti otu yenmez ama çörek otu semizotu ve dereotu yenir cümlesinde TDK'nin günümüzde geçerli olan yazım Ayrık otu ve eğrelti otu yenmez ama çörek otu semizotu ve dereotu yenir cümlesinde TDK'nin günümüzde geçerli olan yazım

Yediiklim Yayınevi sahibi Çelik: Mağdur olan biziz

Bir diğer dikkat çeken detay ise Yediiklim Yayınları ile Yönerge Yayınevi'nin logolarının fazlası ile benzer olması oldu.

Yönerge Yayınevi'nin sahibinin kim oladuğuna dair henüz bir bilgi bulunmazken Yargı Yayınevi'nin ise Yılmaz Ulaş Kavas ve ÖmürdeN Kavas'a ait olduğu bilgileri mevcut.

Yönerge Yayınları

Konuyla ilgili CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Yediiklim Yayınevi açıklamasını değiştirdi: Editörün konuşması Telegram'da yayınlandı

“KPSS sınavları yapıldı. 31 Temmuz’da yapılan sınavda usulsüzlük olduğu ve soruların çalındığı tespit edildiği için hem sınav iptal edildi hem ÖSYM Başkanı görevden alındı, yerine bir başkan atandı. İlginçtir, Devlet Denetleme Kurumu’nda, savcılıkta, 1 milyon 600 bin kişinin umudunu çalanlarla ilgili şu ana kadar herhangi bir somut bilgi ve belge açığa çıkmış değil. Yeni bir sınav yapıldı.

Sınav yapılmadan önce ÖSYM Başkanlığı önünde bir basın açıklaması yaparak yetkilileri uyarmıştım; 48 günde hazırladığınız sorular gençlerin kaderiyle oynayacak boyutta olmasın diye, sorular bir başkalarına benzemesin diye. Çok ağır sorular sorulduğunu biliyorum. Bu bir yana, şu soruları kamuoyuyla paylaşıyorum. Bu sorulara ÖSYM’nin ve ilgili kurulların yanıt vermesi lazım. 2. soru, 31. soru, 32. soru, 52. soru, 57. soru, 60. soru herhangi bir yayınevinin sorularıyla aynı mıdır, değil midir? Bu sorulara açıklık getirilmesini istiyorum. Bu, benim ve sınav girenlerin tespit ettikleri.

Tespit edemediklerimizin de olduğunu biliyorum. Buradan sınava girenlere de bir çağrı yapıyorum; daha önce karşılaştığınız sorularla ÖSYM’nin soruları arasında aynılık varsa lütfen bize ulaştırın. Devlet Denetleme Kurulu raporunuz ne oldu? Ankara Cumhuriyet Savcılığı, suç duyurusunda bulunmuştuk, soruşturmanın neticesi nedir? ÖSYM Başkanı, sen göreve geldikten sonra bu soruları kimler ve nasıl hazırladı? Kamuoyu bunları bilmek istiyor. Bir kez daha gençlerimizin umudu çalınmasın istiyoruz. Bu konuda yetkilileri sorumlu davranmaya ve göreve davet ediyoruz.”

KPSS'de kopya iddiasında flaş gelişme! Yediiklim Yayınları'ndaki aramalar sonrası DDK'dan açıklama: Gençlerimizin hakkını yedirmeyiz - Takvim