Yoğun bakım doluluk oranları artıyor, tam kapanma gelebilir!

Türkiye'de pandemi, döneminde yaklaşık 39 milyon test yapıldı, bu testlerden 3 milyon 357'sinden fazlası pozitif çıktı. Koronavirüs nedeniyle ülkede 31 bin 713 kişi yaşamını yitirdi.

Sağlık 02.04.2021 - 08:23 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Türkiye'de pandemi, döneminde yaklaşık 39 milyon test yapıldı, bu testlerden 3 milyon 357'sinden fazlası pozitif çıktı. Koronavirüs nedeniyle ülkede 31 bin 713 kişi yaşamını yitirdi. Önceki yıl Kasım aylarında 35 bin olan günlük vaka sayıları alınan tedbirlerle 5 binlere kadar düştü ancak Nisan ayı itibarıyla günlük vaka sayıları 40 bini aştı. 1 Mart'ta kademeli normalleşme döneminin başlamasının ardından artışa geçen günlük vaka sayılarının bu denli artmasıyla birlikte yoğun bakımlarda da doluluk oranı artmaya başladı.


"Tehlike çanları çalıyor"


Gelen bilgilere göre hastanelerdeki yoğun bakım doluluk oranı yüzde 63'ü geçti, yatak doluluk oranının ise yüzde 54.2 olduğu kaydedildi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Zafer Kurugöl, son zamanlarda artan vaka sayıları ve yoğun bakım doluluk oranlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuya ilişkin Hürriyet'e konuşan Kurugöl, bahsedilen yüzde 63.2 yoğun bakım doluluk oranının sadece koronavirüs için değil, bütün hastaları kapsadığını kaydetti. Yoğun bakımlarda doluluk oranının yüzde 70'e yaklaşmasının tehlike çanlarının çaldığı anlamına geldiğini aktaran Kurugöl, bu konuda en ciddi sorunun büyük şehirlerde görüldüğünü belirtti.


"Bundan sonraki üç hafta kritik"


Türkiye'nin pandemide şu an 3.piki yaşadığını kaydeden İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, bu dönemlerde özellikle dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi. Önceki yılın Kasım ayında artan vaka oranlarını hatırlatan Memişoğlu, yeniden aynı durumu yaşamamak için bundan sonraki 3 haftalık sürecin kritik önemde olduğunu dile getirdi. Yoğun bakımdaki doluluk oranlarının İstanbul'da yüzde 65'e kadar çıktığını aktaran Memişoğlu, bu oranın yüzde 70'i geçmesi halinde büyük bir tehlikenin baş göstereceğini kaydetti. Bugünlerdeki gerçek vaka sayılarının yaklaşık 2 hafta sonra tabloya yansıyacağını vurgulayan Prof. Dr. Levent Akın, yoğun bakım doluluk oranının yüzde 80'i geçmesi halinde ülke genelinde tam kapanma uygulanabileceğini belirtti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@