Günlük diyetinizde yoğurt yemenin tüm sağlık yararlarının yanı sıra, bu süt bazlı doğal içerik, cildiniz ve saçlarınız için güneş yanıklarını tedavi etmek, saç dökülmesini azaltmak ve koyu halkaları aydınlatmak gibi inanılmaz faydalar da sunar.

Cildinizi genç, taze ve genç tutacak güzellik ürününün, sizden fazla ilgi görmeden buzdolabınızda boş boş durduğunu öğrenseniz ne yapardınız? Evet, çoğu mutfak, cildiniz için harika olan besleyici otlar, baharatlar ve doğal ürünlerle doludur. Bunlar sadece temiz içerikli değil, aynı zamanda çok uygun maliyetlidir ve bazı çok pahalı kremler ve serumların aksine cebinizi yormasan size harika faydalar sağlar.

Bugün sizlere her mutfağın olmazsa olmazları arasında bulunan yoğurttan bahsediyoruz. Sağlığa faydalarından bahsetmiyoruz bile, birçok güzellik faydası da olan doğal süt bazlı bir ürün. Besin değerinin yanı sıra yoğurt, hem saça hem de cilde son derece parlak, aknesiz, tonlanmış ve taze kalmaları için uygulanabilir. Yoğurdun saç ve cilt için kabarma kontrolü ve sivilce izlerini azaltma gibi pek çok faydası vardır.

yogurdun-cilt-ve-sac-icin-faydalari-akne-ve-sivilceler-icin-en-dogal-cozum-3

Yoğurdun cilt için faydaları

İşte yoğurdun cilt için şaşırtıcı faydalarından bazıları.

1. Akne ile Mücadele

Anti-inflamatuar yapısı ve anti-bakteriyel özellikleri nedeniyle yoğurt, akne ile savaşmak için en etkili silahınız olabilir. İşini yapabilmesi için etkilenen bölgeye uygulanır ve sadece sabahları yıkanmak üzere gece boyunca bekletilir. Topikal uygulama için kullandığınız yoğurdun saf olduğundan ve kalitesinden emin olduğunuzdan emin olun.

2. Yara İzlerini ve Sivilce İzlerini Azaltır

Yüzdeki sivilcelerin giderilmesinden sonra geride kalan bazı yara izleri görülebilir. Bunların kaybolması genellikle uzun zaman alır. Bununla birlikte, yoğurt, birkaç damla limonla karıştırıldığında – C vitamini açısından zengin – izlerden kurtulmanıza ve cildinizin taze ve esnek görünmesine yardımcı olabilir. Düzenli kullanımla yüzdeki yara izleri ve koyu lekelerin kaybolduğundan bahsetmiyoruz bile. Ayrıca yeni hücrelerin büyümesini teşvik eder. Sivilceler için yüze lor sürmek harika bir çözümdür.

İçerisinde C vitamini yönünden zengin bir madde bulunduğundan yüze uygulanırken gözlere temasından kaçınılması, acıtabileceğinden tavsiye edilir.

3. Güneş Yanıkları İçin

Yoğurt, güneş yanıklarının neden olduğu kaşıntılı cilt için doğal bir rahatlatıcı görevi görür. Güneş yanıkları, cilt uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında ortaya çıkar. Yoğurt uygulaması yanık bölgesini rahatlattığı gibi yanıklardan kaynaklanan ağrı ve kızarıklığı da yatıştırır. Yoğurdun bu özelliği çinko açısından zengin olmasından kaynaklanmaktadır.

4. Koyu Halkaların Aydınlatılmasına Yardımcı Olur

Koyu halkaların uykusuzluk, fazla uyuma, yaşlanma, stres ve hatta dehidrasyon gibi birçok nedeni olabilir. Bununla birlikte, daha önce de belirtildiği gibi, yoğurdun anti-inflamatuar özellikleri göz çevresindeki şişkinliği azaltmaya yardımcı olur ve bu da potansiyel olarak koyu halkaların konsantrasyonunu azaltarak yüzünüzün parlak ve taze görünmesini sağlayabilir.

5. Cildiniz İçin Besleyicidir

Yoğurtta bulunan laktik asit , cilde uygulandığında doğal bir eksfoliyatör görevi görür, üstteki ölü hücre tabakasına yapışır ve yıkandığında onları uzaklaştırır. Bu, parlak ve taze bir cildin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

6. Bronzlaşma için

Yoğurt, bronzlaşma ve lekeler varsa cildinizi tedavi etme yeteneğine sahiptir. 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı besan , 2 damla limon suyu ve 1 tatlı kaşığı bal ile birlikte uygularsanız, orijinal cilt tonunuza geri dönersiniz. Bu karışımı birkaç hafta düzenli olarak kullanın ve değişiklikleri kendiniz görün.

7. Kuru Ciltler İçin

Kuru cildiniz varsa, yoğurt cildinizi nemlendirme özelliklerine sahip olduğundan, cildinizi pürüzsüz hale getirmek için ideal bir çözüm olabilir.

yogurdun-cilt-ve-sac-icin-faydalari-akne-ve-sivilceler-icin-en-dogal-cozum-2

Yoğurdun Saç İçin Faydaları

İşte yoğurdun saçlar için şaşırtıcı faydalarından bazıları.

1.Saç Dökülmesi İçin

Protein açısından zengin bir ürün olan yoğurt, saç derisine güçlü saçların büyümesi için gerekli olan tüm gerekli besinleri sağladığı için saç dökülmesini azaltmak için doğal bir çare görevi görür. Balın nemlendirici özelliği kaşıntılı saç derisini daha da rahatlattığı için loru bal gibi diğer maddelerle karıştırmak daha faydalıdır.

2.Kepeği Gidermek İçin

Doğal mantar önleyici özellikleri nedeniyle, yoğurt kepek sorununun üstesinden gelmek için en etkili çözümlerden biridir. Çünkü saç derisindeki bir mantar enfeksiyonunun neden olduğu ve cildin pul pul dökülmesine neden olur.

3.Kan Stimülasyonu İçin

Yoğurt kafa derisinin kan dolaşımını uyaran yüksek çinko içeriğine sahiptir. Ayrıca saçlarınızı sağlıklı ve parlak hale getirir. Tek yapmanız gereken 1 yumurta ve yoğurt karışımını yapıp saçınıza sürmek ve 15 dakika beklemesine yapmasına izin vermek.

Yoğurdun cilt ve saç için diğer faydaları

Sivilcelerle savaşmaya ve cildi temiz tutmaya yardımcı olur

Güneş yanıklarını tedavi eder ve cildi rahatlatır

Yara izlerini ve koyu lekeleri hafifletmeye yardımcı olur

Koyu halkaları aydınlatmaya yardımcı olur

Kepek tedavisine yardımcı olur ve saç derisini temiz tutar

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi! Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Dikkat, tarih erkene çekildi!

Saç dökülmesine karşı savaşır ve saçı sağlıklı tutar