Türkiye'de uzun süredir konuşulan ve birçok "komplo teorisi" ile de iddia edilen "Tarih değiştiriliyor" başlıkları ÖSYM ve KPSS sınav skandalları sonrası doğrulandı.

Sadece Türkiye'de değil tüm Dünya'da da bilindiği ve kaynaklara dayandırıldığı üzere Atatürk ve arkadaşlarına idam fermanı veren Vahdettin'in Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı söylemlerinin Trükiye'de dersanelere, yayınlara dağıldığı KPSS skandalının ardından ortaya çıktı.

Tüm Dünya'da "Kurtuluş Savaşı" yıllarının vatan haini olarak bilinen ve tanımlanan Vahdettin'in İngiliz gemisi ile kaçtığının belgeleri bile dururken, hatta o dönemde Dünya basınında bile manşet olmuşken 2022 KPSS ile ortaya çıkan ÖSYM ve Yediiklim skandalı eşliğinde "kurtarıcı" ilan edildiği ve böyle de öğretildiği görüldü.

17 Kasım 1922 günü ülkeden kaçan Vahdettin - Metin Aydoğan : Genel - Güncel Konular - GuncelMeydan

ÖSYM’nin 31 Temmuz’da düzenlediği KPSS sorularının, daha önce Yediiklim Yayınları’na ait deneme ve test kitaplarında çıkması, sonrasında sosyal medyada yayılan iddialar sonrası oluşan kamuoyu baskısı ve tepkileri ile ÖSYM Başkanı Halis Aygün'ün görevden alınması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile inceleme başlatılması derken yeni skandal ÖSYM'başkanlığına jet hızı ile atanan ismin İsmailağa Cemaati olmuştu ki devamı geldi.

Yaşanan KPSS skandalı sonrası Yediiklim Yayınları’nın bir sorusunda Kurtuluş Savaşı, Atatürk ve Vahdettin ile ilgili akıl almaz ifadeleri ortaya çıktı.

Sigara Fiyatlarına İndirim Şoku! Sigarada Fiyatlar İlk Defa Düştü! Sigara Fiyatlarına İndirim Şoku! Sigarada Fiyatlar İlk Defa Düştü!

Türkiye'yi İngilizlere bırakalım - Siyaset - ODATV

Türkiye'nin gözlerini çevirdiği Yediiklim Yayıncılık ise bu kez daha önce sorduğu bir soru ile gündem oldu.

Yediiklim Yayınları’nın bir KPSS deneme kitabında Milli Mücadele’yi başlatanın Mustafa Kemal Atatürk değil, son padişah Vahdettin olduğu görülürken bu anlaşılamayan yanlış bilginin neden ve nasıl verildiği ve uyuglamadaki "rahatlık" sorgulanmaya başlandı.

Soruda yer alan ifadelere göre, Vahdettin, Sevr antlaşmasını kabul etmeyerek Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarını Anadolu’ya gönderdi denilirken akıllara bir süre önce dalga geçilen ve "komplo teorisi" olarak görülen "tarihi değiştiriyorlar" iddiası geldi.

İşte o satırlar;

Ümit Doğan on Twitter: