Yolsuzluğa karşı önlem: 40 Euro'nun üstünde hediye yasaklandı!

Vatikan'da yolsuzluğu engellemek için din insanları dâhil olmak üzere tüm çalışanların 40 Euro'nun üstünde değere sahip olan hediyeleri kabul etmelerine yasak getirildi. 

Dünya 30.04.2021 - 15:32 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Vatikan'da yolsuzluğun önüne geçebilmek için Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis tarafından yeni bir karar alındı. Söz konusu karara göre, Vatikan'da din insanları dâhil olmak üzere bütün çalışanların, 40 Euro'nun üstünde değere sahip olan hediyeleri kabul etmelerine yasak getirildi. Kamu maliyesi idaresinde şeffaflığa yönelik kanun dün itibarıyla hayata geçirildi. Hediyelere getirilen 40 Euro limitinin Vatikan'da çalışan herkesi kapsadığı ifade edildi. Yöneticiler için de ilave önlemlerin geçerli olacağı belirtildi. 

Vergi cennetlerinde yatırım yasağı!

Yönetici pozisyonunda bulunan kişilerin vergi cennetlerinde yatırım gerçekleştirmeleri yasaklandı. Yöneticiler, kilise öğretilerine uymayan amaçlar doğrultusunda hisse veya çıkar sahibi olamayacak. Söz konusu kişilerin, aynı zamanda kilise öğretilerine uygun olmayan sektörlerde yer alan firmalarda hisse veya çıkar sahibi olmalarına izin verilmeyecek. Papa Francis tarafından çıkarılan kanunda, söz konusu şirketlere ilişkin bir bilgiye yer verilmedi. Bu şirketlerin çevreyi tahribata uğratan veya silah üreten şirketler olduğu tahmin ediliyor. 

Vergi kaçırma suçundan mahkûmiyet olmaması gerekiyor

Vatikan'da önemli pozisyonlarda görev yürütecek kişiler hakkında vergi kaçırma, kara para aklama veya terör suçlarından mahkûmiyet bulunmaması gerekiyor. Aynı zamanda, söz konusu kişiler hakkında bu suçlardan tahkikat başlatılmamış olması da gerekiyor. Konuya ilişkin beyanın iki senede bir güncellenmesi talep ediliyor. 

Açık artırma ile satıyor

Papa Francis, açık artırma yoluyla kendisine verilen tüm hediyeleri satışa çıkarıyor. Katoliklerin ruhani lideri, bu hediyelerden sağlanan geliri de yardım kuruluşlarına dağıtıyor. Papa Francis'e 2017 senesinde verilen Lamborghini'nin satışı, açık artırma yoluyla 900 bin Euro'ya gerçekleştirilmişti. Söz konusu paranın bir kısmı Irak ve Haiti'deki inşa faaliyetlerine aktarılırken, bir kısmı da insan kaçakçılığı kurbanı olan kadınları destekleyen bir vakfa bağışlanmıştı.

 

Çek yazdığı ortaya çıktı

Vatikan'da son dönemde peş peşe skandallar yaşanmıştı. Kilise fonlarını kullanan Amerikan piskopos Michael J. Bransfield, farklı din insanlarına 2019 senesinde 350 bin doların üstünde değere sahip olan çekler yazmıştı. Michael J. Bransfield, ayrıca cinsel taciz ile suçlanmış, söz konusu din insanının görevine son verilmişti. Eski Washington Başpiskoposu Theodore Edgar McCarrick hakkında da bir skandal ortaya çıkmıştı. Vatikan yetkililerinden bazıları için çek yazdığı tespit edilen Theodore Edgar McCarrick, çocuk tacizi gibi çok sayıda suçlamadan mahkûmiyet almış ve görevine de son verilmişti. 

Kardinal Giovanni Angelo Becciu, Katolik Kilisesi'ne yönelik bağışları kardeşine ait kooperatife aktarmıştı. Vergi cennetlerinde bulunan spekülatif fonlara yönelik yatırım gerçekleştirdiği iddia edilen din insanının görevine son verilmişti. Papa Francis, Vatikan'ın ekonomi yönetimini denetlemek üzere son dönemde çok sayıda yasal düzenlemeye imza atmıştı. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@