Sığındıkları devleti tanımayan Suriyelilerin Türkiye'de kendi yargı sistemini kurdukları haberi gündemi salladı. So ise şu; "Bilmiyorlar mı?"

Göç sorununun yarattığı sosyal etkileri gözlemlemek üzere Batman ve çevre illerde çalışma yapan Demokrat Parti Göç ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy,öyle bir iddia ortaya attı ki; yenilir yutulur değil.

Batman’da Suriyelilerin kendi yargı sistemlerini kurduklarını iddia eden İlay Aksoy, açıkladıkları ile Türkiye’de yoğun şekilde yaşanan sığınmacı ve kaçak göçmen sorunu kamuoyunda ne kadar endişe yaratması gerektiğinin de altını çizdi.

Türkiye'deki Suriyeli sayısı açıklandı

AKP, Suriye ile yeniden temas kurma çabasına girerken, muhalefet partileri ise çözüm için evedi hareket etmeyi savunuyor ve bu doğrultuda formüller bulmaya çalışıyorlardı ancak Batman ve çevre illerde bir dizi görüşmelerde bulunan Demokrat Parti Göç ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkanı Yardımcısı İlay Aksoy, durumun aciliyetini ve önemini Batman’da yaşayan Suriyelilerin kendi yargı sistemlerini kurduklarını iddia ederek gündeme taşıdı.

HÜKÜMET BUNLARI BİLMİYOR MU?

Suriyeliler Türkiye'ye destek için toplandı

Gazeteci Tuba Emlek’in Youtube kanalında hazırlayıp sunduğu ‘Ne Oluyor’ programına konuk olan İlay Aksoy, “Her gittiğim ilde bir şok yaşıyorum ama Batman’da dehşete düştüm. Suriyeliler kendi akil adamları sayesinde mahkemeler kuruyorlarmış. Ve bu mahkemeler sayesinde cezalar veriyorlarmış. Bir gazeteci arkadaşıma sordum, nasıl ceza veriyorlar diye, ya para cezası ya da sınır dışı cezası veriyorlarmış. Irak’a gönderiyorlarmış. Göç idaresinin yapamadığını bunlar mı yapıyor? Düşünebiliyor musunuz, sınır dışı ediyorlar. Kendi yargı sistemlerini yarattılar. Ben bunları öğrendiysem, hükümet bilmiyor mu?” ifadeleri ile duyanları dehşete düşürdü.

Yeniçağ'ın gündeme taşıdığı haberede AK Parti hükümetinin Suriyeliler meselesini çözmesinin mümkün olmadığını da dile getirdiği de söylenen Aksoy'un şu cümleleri de ayrıca dikkat çekti;

Fotoğrafın Suriyelilerin Türkiye'ye gelen Afganları protesto ettiğini gösterdiği iddiası - Teyit

Türkiye'de forma giymiş ünlü futbolculardan hangisi ülkesinin A milli formasıyla daha fazla maça çıkmıştır? Türkiye'de forma giymiş ünlü futbolculardan hangisi ülkesinin A milli formasıyla daha fazla maça çıkmıştır?

“Bariz biçimde artık egemenliğimiz risk altındadır. AK Parti egemenliğimizi, bizden olmayan bir milletle paylaşma noktasına getirdi. Hükümetin ihvan, Müslüman kardeşler yapısından vazgeçmesi gerekiyor. Bunu gerçekçi anlamda yapabilir mi, sanmıyorum. Bu kadar vatandaşlık verdi, bu vatandaşlıkları oy kullandıktan sonra, bu oy karşılığında bir talepleri olacak hükümetten. Bunları AK Parti yerine getirmek zorunda kalacak, yani sorun hep daha da derinleşecek. Her anlaşmada Türkiye, Suriye’de toprak bütünlüğüne imza atıyor. Peki AK Parti, Suriye’nin toprak bütünlüğü için bir şey yaptı mı? Yapmadı, yapmıyor. AK Parti, İdlib’de üniversite açmaya kalktı. Bunun için kimden izin alıyorsunuz? Bu yüzden AK Parti bu işi çözemez. Bu iş yeni hükümet gerektirir"