Yüksek Elektrik Faturalarına Karşı Uyarı Geldi! Bunu Yaparak Elektrik Faturanızı Düşürebilirsiniz

Milyonlarca vatandaş Ağustos ayında yüksek elektrik faturasıyla karşılaşınca şaşkınlık yaşadı. Elektrik faturalarında son dönemde yaşanan olağanüstü artışlar sonrası uyarı geldi.

Ekonomi 26.08.2021 - 13:24 26.08.2021 - 13:24 Berkay Keskin

Bu işlemi yaparak elektrik faturalarınızı düşürebilirsiniz! Elektrik faturasına yüksek meblağlar ödemek istemeyenlere müjde gibi haberin tüm detayları sizlerle...

Milyonlarca vatandaş bu ay konutunda veya iş yerinde karşı karşıya kaldığı yüksek elektrik faturalarından şikayet ediyor. 2021 Ağustos ayı itibariyle kesilen elektrik faturaları vatandaşı adeta şok etti. Herkes elektrik faturalarına itiraz etmenin yollarını araştırmaya başladı. Geçen aylara göre bir anda tüm Türkiye genelinde elektrik faturası tutarlarının yükselmesi şok etkisi yaşattı. Son olarak 1 Temmuz itibariyle yapılan 'lik zammın ardından elektrik faturalarında yaşanan artış vatandaşı şok ederken uzmanlardan elektrik faturalarının düşürülmesine ilişkin uyarılar geldi. 

Son dönemde döviz kurunda yaşanan dengesizlikler, ekonomide pandemi etkileri vb. süreçlerden dolayı elektrik faturaları kabardıkça kabarmaya devam ediyor. Uzmanlar, elektriğe gelecek zamlar konusunda vatandaşı dikkatli olmaya, elektrik tüketiminde tasarrufa gitmeye çağırıyorlar. Elektriğe yapılacak zamlardan asgari şekilde etkilenmek için elektrik tüketiminde tasarrufa gidilmesi gerektiği belirtiliyor. Elektriğe zamların Eylül ve devam eden aylarda da artan maliyetler nedeniyle kaçınılmaz olduğu vurgulanıyor. Peki elektrik faturaları nasıl düşecek? Elektrik faturasına itiraz edilir mi, nasıl edilir? Elektrik faturasının yüksek gelmesinin sebebi ne? Birkaç hususa dikkat ederek elektrik faturalarınızı düşürebilirsiniz! 

Bu Yöntemle Elektrik Faturanızı Düşürebilirsiniz!

Elektrik faturalarında tutarlar gün geçtikçe artıyor. Peş peşe gelen zamlar ve kontrolsüz tüketim, cebinizden daha fazla para çıkmasına ve de daha yüksek tutarlarda elektrik faturalarıyla karşı karşıya kalmanıza neden oluyor. Ancak yapılan yanlışlar elektrik faturalarında artışı kaçınılmaz kılıyor. Bir takım hususlarda daha dikkatli davranarak elektrik faturalarında ciddi anlamda tasarruf edebilirsiniz. 

Günümüzde cep telefonları, tablet bilgisayarlar, laptoplar ve diğer elektronik cihazlar 7/24 hayatımızın büyük bir bölümünü teşkil ediyorlar. Haliyle yüksek kullanıma bağlı olarak şarj ihtiyacı da ortaya çıkıyor. Prizde uzun süre bırakılan şarjlar elektrik faturalarında ciddi artışlara neden oluyor. Öte yandan prize takılı bırakılıp kapatıldığı düşünülen cihazlar ise her an hazır modda olduklarından elektrik tüketmeye devam ediyorlar. Bu husus da elektrik faturalarının kabarmasına yol açıyor. 

Tasarruf Edici Davranışlar Geliştirilmeli

Elektrik tüketiminde tasarruf edici yaklaşımlar ve cihazlar benimsenmelidir. Örneğin bazı cihazlarda enerji yıldızı şeklinde simge bulunmaktadır. Bu simge, o elektronik cihazın yüksek enerji tasarrufu içerdiğini belirtmektedir. Bu simgenin bulunduğu cihazlar elektrik enerjisini minimum seviyede kullanmakta ve dolayısıyla elektrik tüketiminizde tasarrufsal anlamda katkı sunmaktadır. Aydınlatma konusunda florasan lambaların tercih edilmesi de tasarruf tedbirlerine ilişkin bir örnektir. A++ enerji tasarruflu elektronik cihazların ve beyaz eşyaların satın alınması da elektrik faturalarına uzun vadede ciddi tasarruf imkanı oluşturacaktır.

Elektrik Faturasına İtiraz Nasıl Edilir?

Elektrik faturanızı yüksek buluyor ve itiraz etmek istiyorsanız bunun için uygun prosedürü takip etmeniz gerekiyor. Elektrik faturanıza itiraz etmek için 6102 sayılı TTK'nun 21/2. maddesine göre faturanın tarafınıza tebliğinden itibaren 8 günlük süre içinde elektrik dağıtım şirketinize dilekçe ile başvuruda bulunmalısınız. E-posta veya doğrudan posta yoluyla dilekçenizi gönderebilirsiniz. Elektrik faturanıza itiraz ederken abonelik bilgilerinizi, abonenin kimlik bilgilerini ve itiraz edilen faturanın ayırıcı bilgilerini paylaşmanız gerekmektedir. İtirazınız incelendikten sonra elektrik dağıtım şirketi size en geç 30 gün içerisinde cevap vermek zorundadır. Olumsuz yanıt almanız durumunda dava açma hakkınız saklıdır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@