Dolar kurunda yükselişlerle uzun süredir meşgul olan ekonomi gündemi şimdi de kurda meydana gelen düşüşlerle yoruluyor. Dolar kurunda yükselişler yaşanırken TL'de kalıp zarar etmeyenler yüksek seviyeden dolar alımı yaptılar ve şu anda zarara geçtiler. 

Ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu yüksekten dolar alanların ne yapabileceklerini, zararlarını nasıl telafi edebileceklerini açıkladı. Dolar kurundaki düşüşler devam eder mi? Dolar kuru ne zaman yükselmeye başlayacak? Gibi sorulara cevap veriyoruz.

1200x675_cmsv2_ffb1e475-2ed6-5ebc-97e6-4e2d1c5346cc-4031964

Öncelikle ekonomist Tunç Şatıroğlu, TL mevduatlara kur farkı ödemesi yapılacak yeni sistem ile ilgili olarak "Ekonomide tarihi günlerden geçiliyor. İnsanlar yatırım kararı verirken zorlanmaya başladılar. Bir ülkede finansal piyasalarda böyle oynaklık olmaz. Finans uzmanı olmayanların yatırım yaparken veri akışlarıyla uğraşmaması lazım. Ancak durum bizde öyle değil. Biz ne dedik, TL mevduatta kalıp parası eriyen insanlar dolar aldığı için dolar artmaya devam ediyor. Bunu geri döndürmenin yolu bu insanlara enflasyonun üzerinde faiz vermektir. Son yapılan düzenleme ile bizim dediğimiz uygulama yapıldı diyebiliriz. Faiz artırımı olmadı da kur farkı ödeyeceğiz dediler. Bu yeni sistemi insanlar kabul edebilirler. Faizler daha da inerken dolar almadan dolar yatırımı yapmak mantıklı gelebilir” şeklinde bilgi verdi.

Tunç Şatıroğlu, "Yeni sistem talep görürse dolarizasyon bir miktar azalır. Bir takım siyasilerin dediği gibi hainler var dolar alıyorlar tezinin tamamen yanlış olduğu da ortaya çıktı. Bu yapılan yeni uygulama sürdürülebilir diyemeyiz. Ancak bir yangın varsa ve bu yangın söndürülebiliyorsa doğru bir iştir. Eğer kur farkı uygulamasına başvurulmasaydı şu anda dolar kurunu 20 TL olarak görmüş ve yıl sonunda 25 TL olur mu diye konuşuyor olurduk. Bundan dolayı iyi bir şey yapılmıştır diyebiliriz. Kötü ve yanlış bir ekonomik karardır ama başka çözümü yoksa iyi bir karardır yorumu yapabiliriz." ifadelerini kullandı.

LYNXMPEB3F0TT_L

Dolar kurunda sadece günün kurtarıldığının altını çizen Tunç Şatıroğlu, "Dolar kurunda günü kurtardık. Ancak gelinen nokta dolar kurunda 7,20 TL'ydi. Yangın söndü ama ekonomi yönetimi kötüdür yorumunu devam ettiriyorum.Marketlerde göstermelik fiyat düşüşleri görebiliriz. Ancak enflasyonda kalıcı düşüşler beklenmesin." şeklinde konuştu.

Yüksekten dolar alımı yapanlar için ise Şatıroğlu " Belirli bir seviyeden sonra alanlar zarardalar. Ben uzun zamandır bu yükselecek ama alın demiyorum, bir müdahale olur düşer diyordum. Peki zararda olanlar ne yapacak? Dolar daha da düşer mi? Dolar bir yerlerde gelecek dengelenecek ama yolun daha çok başındayız. Dolar kuru şu anda düşüş trendinde bulunuyor. Tüm seviyeler kırıldı ve düşüşler devam ediyorDolar kurunun olması gereken yer 9,60 TL'ydi. Şimdi bu yerin tam neresi olduğundan emin değilim. Çünkü çok fazla belirsizlik devreye girdi. Dengeleme de daha yüksek seviyede gerçekleşir."

"Yüksekten dolar alanlar dolar kuru için yükseliş beklentisindeler. Ancak kısa vadede bu mümkün değil. Peki ileride dolar kuru yükselir mi? Uzun vadede olabilir neden olmasın? Ancak yüksekten aldım zarar ettim diyenler bu mevduatta kur farkında dolarlarını değerlendirebilirler. Dolar kuru daha fazla düşerse zarar etmezler en azından. " şeklinde konuştu.