Yunan basını: Aksungur SİHA bizi endişelendirmeli!

Yunan muhabir Manolis Kostidis, Türkiye tarafından geliştirilen Aksungur SİHA'nın, hedeflere saldırıda bulunmak üzere F-4 ve F-16'ların görev yükünü paylaşacağını söyledi. Kostidis, bu durumun Yunanistan için endişe verici olduğunu aktardı. 

Güncel 28.04.2021 - 11:13 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye, SİHA (silahlı insansız aracı) ve İHA (insansız hava aracı) üreterek savunma sanayide önemli başarılara imza atıyor. Türkiye'nin bu konudaki başarısından en çok da Yunanistan huzursuz oluyor. Yunan muhabir Manolis Kostidis, Türkiye'nin geliştirme aşamasında olduğu yerli savaş uçaklarına ilişkin açıklamada bulunmuştu. Kostidis, TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii) tarafından Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında yayımlanan ilanı göstermiş ve söz konusu proje için genç mühendis arayışında olunduğunu dile getirmişti. 

Şimdi de Aksungur SİHA'yı anlattı 

Kostidis, bu kez de TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii) tarafından üretilen Aksungur SİHA'ya değindi. Aksungur SİHA'yı "ANKA İHA'nın gelişmiş hali" olarak nitelendiren Kostidis, söz konusu uçağın ikmal dâhil olmak üzere hiçbir şeye gereksinim olmadan 40 saat boyunca havada kalabildiğini söyledi. Kostidis, 750 kilogram ağırlığında faydalı yük taşıyabilen Aksungur SİHA'nın aynı zamanda bombalar ve lazer güdümlü füzeler taşıdığını dile getirdi. 

"Para tasarrufu gerçekleştirilecek"

Aksungur SİHA'nın gözetleme yeteneğine de sahip olduğunu aktaran Kostidis, bu tarz araçlar sayesinde Türkiye'nin para tasarrufu gerçekleştireceğini belirtti. Kostidis, hedeflere saldırıda bulunmak üzere Aksungur SİHA'nın F-4 ve F-16'ların görev yükünü paylaşacağını ifade etti. Yunan muhabir, bu durumun Yunanistan için endişe verici olduğunu ekledi. 

"Kafamız karıştı"

Kostidis'in karşısında yer alan bir sunucu, Türkiye tarafından geliştirilen silahların kafa karışıklığına neden olduğunu söyledi. Türkiye'nin sürekli yeni bir silah geliştirdiğine dikkat çeken sunucu, gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiğini dile getirdi. Bu nedenle mühendislerin söylemlerinin mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini aktaran Kostidis ise Türkiye'nin büyük oranda tasarruf sağlayacağının bir kez daha altını çizdi. 

Aksungur SİHA'nın özellikleri 

Motor tipi PD-170 Çift Turbo Dizel olan Aksungur SİHA'nın motor gücü 2X170 HP (Deniz Seviyesi, ISA) olarak açıklandı. Aksungur SİHA'nın kanat açıklığı 24 metre iken, 3 bin 300 kilogram azami kalkış ağırlığına sahip. Taarruz/deniz karakol görevi kapsamında Aksungur SİHA, 750 kilogram ağırlığında harici yük ile 12 saat havada kalabilecek. Sinyal istihbaratı görevi kapsamında Aksungur SİHA, 150 kilogram ağırlığında faydalı yük ile 24 saat havada kalabilecek. 

Aksungur SİHA "tam otonom operasyon" özelliğini taşıyor. Çift yedekli otomatik uçuş kontrol sistemine sahip olan Aksungur SİHA, aynı zamanda çift yedekli otomatik kalkış ve iniş sistemini barındırıyor. Aksungur SİHA, çift yedekli elektrik güç üretim sistemine ve çift yedekli şifrelenmiş sayısal veri linkine sahip. 

ANKA İHA sistemleri ile veri linki ve yer kontrol istasyonu bakımından uyumlu olan Aksungur SİHA, buzdan koruma sistemini barındırıyor. Aksungur SİHA, ayrıca SATCOM e görüş hattı ötesi operasyon esnekliğine sahip. DO-254 uyumlu donanım ve DO-178 B uyumlu yazılım da Aksungur SİHA'nın diğer özelliklerinden. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@