Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim günden güne artıyor. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğal kaynaklarda haklarının bulunduğunu belirtmesi ve bu nedeniyle giriştiği faaliyetler nedeniyle hem Yunanistan hem de bölge ülkeleri tedirgin

Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim günden güne artıyor. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğal kaynaklarda haklarının bulunduğunu belirtmesi ve bu nedeniyle giriştiği faaliyetler nedeniyle hem Yunanistan hem de bölge ülkeleri tedirgin oluyor. Üstüne üstlük Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın, 10-11 Aralık'ta yapılacak AB Liderler Zirvesi'nde bu konuların görüşülmesi gerektiğine yönelik söylemleri de işin boyutunu değiştiriyor. Maas'ın dışında birçok Avrupa ülkesinden yetkililer, Türkiye'nin faaliyetlerinin kısıtlanması gerektiği görüşünde birleşiyor.


"Türkiye'nin etkinliği bizi korkutuyor"


Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ie en yakın isimlerden olan Aleksandros Diakopulos, bu konuya ilişkin önemli değerlendirmeler yaptı. Yunanistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Diakopulos, Türkiye'nin faaliyetlerinin bölge ülkelerinin zararına olduğunu belirtti. Kathimerini gazetesine konuşan Diakopulos, Türkiye'nin artan etkinliğine dair endişelerini sıraladı.


"Yunanistan için kötü bir senaryo"


Türkiye'nin bölgede geniş çaplı bir hakimiyet peşinde olduğunu kaydeden Diakopulos, bu amacın engellenmesi gerektiğini belirtti. Diakopulos, Türkiye'nin bu amaçlarını gerçekleştirmesi halinde Süveyş, Karadeniz ve Orta Akdeniz'i içine alan bir kontrol gücüne ulaşabileceğini söyledi. Türkiye'nin, Libya'daki varlığı sebebiyle Kuzey Afrika'da güç biriktirdiğini kaydeden Diakopulos, aynı senaryonun Somali ve Kızıldeniz'de gerçekleştiğini yineledi.

"Türkiye, Pasifik'te de güç kazandı"


Türkiye'nin son 20 yıldır savunma bütçesini olağanın dışında artırdığına işaret eden güvenlik uzmanı Aleksandros Diakopulos, durumun Yunanistan için tehlikesine dikkat çekti. Türkiye'nin Afrika bölgesinde son yıllarda 26 büyükelçilik açtığını hatırlatan Diakopulos, bu faaliyetler sonrası Pasifik'te de güç kazandığını söyledi.