Yunan medyası: Türkler savaş uçağı için mühendis arayışında!

Yunan medyası, Türkiye'nin yerli savaş uçağı projesi dâhilinde mühendis arayışında olduğunu bildirdi. Yunan muhabir, TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii) tarafından yayımlanan mühendis ilanına dikkat çekti. 

Dünya 27.04.2021 - 15:13 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Türkiye'nin geliştirdiği SİHA'ların başarısı tüm dünyada konuşuluyor. Türkiye, şimdi de yerli savaş uçağı geliştirmek üzere harekete geçti. Milli Muharip Uçak Projesi, TSK'nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) gereksinimlerini gidermek amacıyla başlatıldı. F-16 savaş uçaklarının 2030'lu senelerde aşamalı halde envanterden çıkarılması planlanıyor. Böylece yerli savaş uçaklarının, F-16 savaş uçaklarının yerine geçeceği düşünülüyor. Türkiye, yerli savaş uçağının geliştirilmesine yönelik proje dâhilinde mühendis arayışına girdi. Bu arayış en çok da Yunan medyasının dikkatini çekti. 

"Genç mühendislere çağrı var"

Yunan muhabir Manolis Kostidis, TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii) tarafından yayımlanan mühendis ilanını gösterdi. Yerli savaş uçağı projesine genç mühendislerin katılacağını aktaran Kostidis, "TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii) tarafından yayımlanan ilanda genç mühendislere yerli savaş uçağı projesine dâhil olmaları için çağrıda bulunuluyor." dedi. Yunan medyasında, yerli savaş uçağını geliştirmeyi hedefleyen Türkiye'nin bir süredir bu konuda çalışma yürüttüğü vurgulandı. 

Milli Muharip Uçak nedir?

Türkiye, sensür füzyonu, yüksek manevra yeteneği, düşük görünürlük, artırılmış durumsal farkındalık ve dâhili silah yuvası gibi alanlarda yürütülen çalışmalar neticesinde beşinci nesil savaş uçağı üretebilecek bir teknolojiye ve altyapıya sahip olacak. Milli Muharip Uçak Projesi ile birlikte "yerli ve millî olanaklarla tasarlanan" ve "F-16 savaş uçaklarının yerine geçebilecek" modern uçaklar üretilecek. Milli Muharip Uçak'ın F35A uçaklarıyla beraber görev yapacağı tahmin ediliyor. Yerli savaş uçaklarının TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) envanterinde 2070'li senelere kadar kalması bekleniyor. 

Ciddi bir avantaj sağlayacak!

Yerli savaş uçaklarının, hava-hava muharebeleri ile hava-kara muharebelerinin ihtiyaçları bakımından ciddi bir avantaj getirmesi amaçlanıyor. Yerli savaş uçakları, hava hâkimiyeti bakımından önemli bir üstünlüğe sahip olacak. Havadan havaya muharebe menzili yeni silahlarla artırılacak. Dâhili silah yuvalarından yüksek hızda tam ve hassas ateşleme gerçekleştirilecek. Öte yandan, nöral ağ ve yapay zekayla birlikte muharebe gücü de artırılmış olacak.

"2025 senesinde gökyüzünde olacak"

TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii) Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak'ın 2023 senesinde tamamlanacağını ve 2025 senesinde gökyüzünde olacağını söylemişti. Kotil, uçağın tamamlanmasının ardından ciddi bir test sürecine girmesinin gerekli olacağını ifade etmişti. Yerli savaş uçağının üretimi için yoğun çaba harcandığını dile getiren Kotil, söz konusu uçağın prototipi için 1,3 milyar dolar değerinde bütçe tahsis edildiğini aktarmıştı. Kotil, yerli savaş uçağının maliyetinin F-35'lerin maliyetine kıyasla çok da az olacağını kaydetmişti. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@