Yunan ve Ermeni lobileri panikledi: Türksat 5B, ABD'nin güvenliğini riske atacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Millî Uzay Programı açıklanmıştı. Söz konusu gelişmeden sonra Türkiye, uzay çalışmalarına daha da hız kazandırmaya başladı.

Teknoloji 15.04.2021 - 13:56 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Millî Uzay Programı açıklanmıştı. Söz konusu gelişmeden sonra Türkiye, uzay çalışmalarına daha da hız kazandırmaya başladı. 2021 senesinin son çeyreğinde Türksat 5B uydusunun uzaya gönderileceği öğrenildi. Öte yandan, 2021 senesinin Ocak ayının başlarında uzaya gönderilen Türksat 5A uydusu ise yolculuğunu sürdürüyor. Mayıs ayının başlarında söz konusu uydunun 31 derece doğu yörüngesine varacağı ifade ediliyor.


Türksat 5A'nın fırlatılmasını engellemeye çalışmışlardı


Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ Savaşı'nda Türkiye'nin SİHA'ları önemli bir rol oynamıştı. Azerbaycan, Bayraktar TB2 SİHA'lar sayesinde havada üstünlük kurmuş, Ermenistan ordusunu ciddi kayıplara uğratmış ve çok sayıda yerleşim bölgesini işgalden kurtarmıştı. Bu durum ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) bulunan Ermeni lobilerini huzursuz etmişti. Ermeni lobileri, SpaceX'e çok sayıda mail atmış, Türksat 5A uydusunun fırlatılmasına engel olmak istemişlerdi. Kathimerini gazetesinde yer alan haberde, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) merkezli Yunan ve Ermeni lobilerinin şimdi de Türksat 5B uydusunu önlemek istediği belirtildi.


"GKRY ve Yunanistan'a karşı kullanabilirler"


ABD (Amerika Birleşik Devletleri) merkezli Yunan ve Ermeni lobileri tarafından Ticari Uzay Taşımacılığı Ofisi'ne bir mektup yollandı. Söz konusu mektupta, Türksat 5B uydusunda ayrıntılı askerî uygulamaların bulunduğu ifade edildi. Türksat uydularıyla birlikte TSK'nın (Türk Silahlı Kuvvetleri) kapsama alanının ve saldırı menzilinin ciddi oranda genişlediği belirtilen mektupta, Türksat 5B uydusunda yer alan uygulamalardan birinin de İHA (insansız hava aracı) savaş alanı olduğu kaydedildi. Söz konusu uygulamalar arasında insansız ve uzaktan farklı silah türlerinin de bulunduğu aktarılan mektupta, Dağlık Karabağ'da Türkiye'nin geliştirdiği Bayraktar İHA'ların kullanıldığı ve söz konusu İHA'ların GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) ve Yunanistan'a karşı kullanılabileceğine dair tehditler savrulduğu öne sürüldü.


"ABD'nin millî güvenliği riske girecek"


Türksat 5B'nin uzaya fırlatılmaması için çağrıda bulunan mektupta, söz konusu fırlatmaya onay verilmesi durumunda ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) millî güvenliğinin ve dış politika bakımından menfaatlerinin büyük oranda riske atılmış olacağı aktarıldı.

Türksat 5B nedir?


Haberleşme uydusu olan Türksat 5B, 2021 senesinin son çeyreğinde uzaya gönderilecek. Söz konusu haberleşme uydusu, 42 derece doğu yörüngesine fırlatılacak. Ka-Band veri haberleşme kapasitesi, Türksat 5B uydusu tarafından 15 katına çıkarılacak. Deniz, hava ve kara araçlarına Türksat 5B uydusu tarafından gelişmiş veri haberleşme hizmeti sağlanacak. Türksat 5B uydusu tarafından hava ulaşım pazarı ile ticari gemi pazarına yoğunlaşılacak.


Türksat 6A yolda!


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 6A uydusunun entegrasyon aşamasının sürdüğünü ifade etti. Karaismailoğlu, Türksat 6A uydusunun uçuş modeli ile mühendislik modelinin entegrasyon çalışmalarının koordinasyon halinde sürdürüldüğünü belirtmişti. Uçuş modelinin bu sene tamamlanmasının beklendiğini aktaran Karaismailoğlu, 2022 senesinde Türksat 6A uydusunun uzaya fırlatılabileceğini söylemişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@