Yunanistan'dan Akkuyu açıklaması: Türkiye'nin pazarlık yapması gerekiyor!

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Akkuyu Nükleer Güç Santrali için Türkiye'nin komşu ülkelerle pazarlık yapması gerektiğini ifade etti. 

Güncel 27.04.2021 - 10:18 04.05.2021 - 04:18 İlan35
Yunanistan'dan Akkuyu açıklaması: Türkiye'nin pazarlık yapması gerekiyor!

Mersin'de Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin inşası sürüyor. Türkiye'nin böylece sıfır emisyon ile işleyen bir nükleer enerji üreteceği biliniyor. Yunanistan ise Türkiye'nin bu hamlesinden hiç hoşnut değil. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bir süre önce ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüşmüştü. Dendias, görüşme sırasında Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin çok sayıda sıkıntıya neden olacağını ileri sürmüştü. Yunan bakan, Doğu Akdeniz'de Akkuyu Nükleer Güç Santrali yüzünden Çernobil benzeri bir felaket meydana gelebileceğini ifade etmişti.

"Pazarlık yapması gerekiyor"

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Dendias, Çernobil Nükleer Santrali'nde 26 Nisan 1986 tarihinde yaşanan kazaya dikkat çekti. Dendias, söz konusu felaketin günümüzde gerçekleşmesi muhtemel risklere işaret ettiğini belirtti. Türkiye'nin Akkuyu Nükleer Güç Santrali için komşu ülkelerle müzakere etmesi gerektiğini kaydeden Dendias, iki nükleer santrali karşılaştırdı. Dendias, Akkuyu Nükleer Güç Santrali için Türkiye'nin komşu ülkelerle mutlaka pazarlık yapması gerektiğini vurguladı. 

Yunan medyası: Türkiye, malzemelere erişim sağlıyor!

Yunan medyasında Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne ilişkin yayımlanan bir haberde, Yunanistan'ın senelerdir Türkiye'nin nükleer enerji konusunda "şüphe uyandıran" eylemlerini takip ettiği belirtilmişti. Haberde, nükleer enerji için reaktör inşa eden Türkiye'nin bu konuda teknolojik bilgilere ve nükleer silahların üretiminde gerekli olan malzemelere erişim sağladığı ifade edilmişti. Türkiye tarafından nükleer mühendislerin yetiştirildiğine dikkat çekilen haberde, söz konusu ülkenin gerekli ekipmanları ve fisil maddeleri elde etmeye çalıştığı belirtilmişti. 

CHP de karşı çıkmıştı!

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin fiziki altyapı bakımından kaygılara yol açtığını belirterek, inşaat sırasında gerçekleşen patlamalara işaret etmişti. Söz konusu santralin şu anda hukuki altyapı bakımından tartışmalara neden olduğunu ifade eden Akın, bütün dünyanın nükleer enerjiden uzaklaşmaya çalıştığını ancak Türkiye'nin inat edercesine Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne yatırımda bulunduğunu belirtmişti. Akın, yenilenebilir enerjiyi elinin tersiyle eten Türkiye'nin nükleer enerjide ısrarcı olduğunu dile getirmişti. 

Nükleer Güç Santrali'nin güvenilir bir atık ve kaza eylem planına sahip olmadığını kaydeden Akın, söz konusu nükleer santralin faaliyete geçmesiyle birlikte elektriğe yönelik talepte fazlalık meydana geleceğini ifade etmişti. Akın, Türkiye'nin mevcut şartlarda Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne gereksinim duymadığına dikkat çeken Akın, enerji konusunda Türkiye'nin Rusya'ya daha da bağımlı bir duruma geleceğini belirtmişti. Akın, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin daima risk teşkil edeceğini ve kaygılara yol açacağını söylemişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@