Türkiye ile Yunanistan arasında süren Doğu Akdeniz gerilimiyle ilgili Avrupa'dan da çeşitli tepkiler geliyor. 10-11 Aralık'ta Brüksel'de düzenlenen AB Liderler Zirvesi'nde Yunanistan'ın yanı sıra Avusturya ve Fransa da Türkiye'ye yönelik yaptırım taleple

Türkiye ile Yunanistan arasında süren Doğu Akdeniz gerilimiyle ilgili Avrupa'dan da çeşitli tepkiler geliyor. 10-11 Aralık'ta Brüksel'de düzenlenen AB Liderler Zirvesi'nde Yunanistan'ın yanı sıra Avusturya ve Fransa da Türkiye'ye yönelik yaptırım taleplerini yinelemişti. Buna rağmen zirveden yaptırım kararı çıkmamış ve Türkiye ile ilgili konunun mart ayında tekrar görüşüleceği kaydedilmişti.


"Bir NATO ülkesine bu yaptırımların uygulanması zor"


Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Türkiye'ye yönelik silah ambargosu da dahil çeşitli yaptırımların uygulanmasını isteyen Yunanistan'ın bu taleplerinin yanlış olduğunu belirtti. Bir NATO ülkesine söz konusu yaptırımların uygulanmasının zor olduğunu kaydeden Heiko Maas, Türkiye'nin ABD tarafından geri çevrildikten sonra Rusya'ya başvurduğunu hatırlattı.


Doğu Akdeniz'de gerilim


Doğu Akdeniz'deki ortamın çatışmalar ve düşmanlıktan beslenmemesi gerektiğini kaydeden Maas, diplomatik bir çözümün mümkün olduğunu ifade etti. Maas, bu çözümün bulunarak Türkiye'nin silah anlaşması dışına itilmeyeceğinin garantilenebileceğini dile getirdi. Alman Şansölye Merkel ile görüşen Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in, Türkiye'ye satılan bazı deniz altı malzemeleriyle ilgili talepleri olduğu belirtilmişti.