Yurt dışına uçuşlarda kısıtlama var mı? Yanıt Pegasus’tan!

Ramazan Bayramı’nın sonuna kadar 3 haftalık kapanmanın ilan edilmesinden bu yana yurt dışına çıkacak vatandaşlar, kendilerine kısıtlama olup olmadığını araştırıyor. Konuyla ilgili gelişme Pegasus’un resmî Twitter adresinden geldi. Pegasus yurt dışına uçuş

Ekonomi 28.04.2021 - 01:27 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazartesi günü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamaya göre Türkiye 3 hafta boyunca tam kapanacak. 29 Nisan ila 17 Mayıs arasındaki yasak sırasında yurt dışına çıkışlar merak konusu oldu. Konuya ilişkin açıklama Pegasus’tan geldi.

Pazartesi günü gerçekleşen kabine toplantısında Covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında tam kapanma kararının alındığı halka bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Yurt dışı seyahat planı olan vatandaşlar, kapanma kararına dâhil olmadıkları hakkında soru işaretlerini gidermek üzere haber sitelerini sorguladı. On binlerce vatandaşın yurt dışına giriş ve çıkışlara dair merakını Pegasus resmî Twitter hesabından bizzat giderdi. İşte Pegasus’un yurt dışı çıkışlarına ilişkin duyurusu hakkında kaleme aldıklarımız…

Yurt dışına uçuşlar sürüyor!

Havayolu şirketleri, karara ilişkin açıklamalarını ardı ardına sıraladı. Önce THY, resmî twitter hesabından yurt içi uçuşlarının ücretsiz ertelenebileceğini açıkladı ve tüm havayolu şirketleri bilet iptallerinin ve ertelemelerin ücretsiz yapıldığını açıkladı.

Pegasus açıkladı: Yurt dışına uçuşta kısıtlama yok!

Pegasus, yurt dışına çıkışlara dair açıklamayı resmî Twitter adresinden yaptı. Pegasus açıklamayı şu sözlerle yaptı:

Yurt dışına seyahat eden misafirlerimize bir kısıtlama bulunmamaktadır. Buna iç hat bağlantılı yurt dışı uçuşu olan misafirlerimiz de dahildir. Seyahat izin belgesi yalnızca yurt içi uçuşlarda gereklidir.

Yurt dışı uçuşlarınız için ise seyahat edeceğiniz ülkenin ülke kabul şartlarını dikkate alarak seyahatinizi gerçekleştirmelisiniz.

Yurt dışına çıkacakların yüreğine su serpen açıklamaların ardından yurt dışı uçuşlarını farklı illerden yapacaklar biletlerini aktarmalı almadıklarını ifade etti. Bu duruma yanıtı Pegasus şu sözlerle verdi:

Kapanma dönemine ilişkin genelgede dış hatlara seyahat eden yolculara istinaden bir kısıtlama bulunmamaktadız. Dilerseniz konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığından bilgi alabilirsiniz.

Yurt dışı uçuşu aktarmalı olmayanlar o adımları izlesin!

Yani aktarmalı olmayan uçuşlarda sorun yaşanabilir. Bu durumun üstesinden gelmek için belli adımlar izlemek gerekiyor. E-devlet üzerinden “Yol İzin Belgesi Başvurusu” araması yaptıktan sonra iletişim bilgilerinizi, nüfus cüzdanı seri numaranızı girerek başvurunuzu oluşturabilir, yurt dışı uçuş biletinizi sisteme yükleyerek, aktarmalı uçuşunuz olmadığını ibraz edebilir ve izin talep edebilirsiniz. Başvuru sonucunuzu e-Devlet sistemi üzerinden takip edebilir, sistemde kayıtlı olan telefon numaranız ya da e-posta adresinize gelen ileti ile görüntüleyebilirsiniz.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@