Boğaziçi Üniversitesi'ndeki olaylara ilişkin birçok ülkeden tepki geldi. ABD, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler olaylardan dolayı Türkiye'yi kınadı.

Ziraat Bankası Bankamatik Kartı Olanlar... Bu Haber Size... 20000 TL ödeme alın! Almayan kalmasın! Ziraat Bankası Bankamatik Kartı Olanlar... Bu Haber Size... 20000 TL ödeme alın! Almayan kalmasın!
Boğaziçi Üniversitesi'ndeki olaylara ilişkin birçok ülkeden tepki geldi. ABD, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler olaylardan dolayı Türkiye'yi kınadı. Farklı ülkelerden gelen açıklamaya tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı, hiç kimsenin Türkiye'nin iç işlerine karışamayacağını bildirdi. Açıklamada, Türkiye'deki ifade özgürlüğü ve gösteri hakkının anayasa tarafından korunduğu kaydedildi. Türkiye'de demokrasi dersi vermek isteyenlerin önce kendi ülkelerindeki olaylara bakması gerektiği belirtildi, terörle bağlantılı kişilere karşı savaşmaya devam edileceği vurgulandı.


"Kendi ülkelerindeki olaylarda en sert tavrı koyuyorlar, Türkiye'ye gelince..."


Protestolara üniversite dışından katılan bazı kişilerin terör örgütleriyle bağlantılı olduğunun tespit edildiği kaydedilen yazıda, bu kişilerin şiddet eylemleri gerçekleştirdiği aktarıldı. Bu şiddet eylemlerinin gösteri hakkını aştığı kaydedilen yazıda, bu şiddet eylemlerine karşı olarak da güvenlik güçlerinin orantılı bir şekilde karşı koyduğu belirtildi. Bazı ülkelerin bu yasa dışı eylemleri ve şiddet olaylarını savunacak anlamlara gelen açıklamalarda bulunduğunu bildirildi. Diğer ülkelerde yapılan en küçük protestolara güvenlik güçlerinin sert şekilde müdahale ettiği ancak Türkiye'de yaşanan her olaya karşı bu ülkelerin ayağa kalktığı vurgulandı.

Dünyadan Boğaziçi protestolarına gelen tepkiler!


Boğaziçi'ndeki protestolarda Türk polisinin gereğinden fazla ağır şekilde göstericilere müdahale ettiğini ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, LGBT hakkında da konuştu. Olaylarda öğrencilerin kanuni haklarını kullandığını kaydeden Price, LGBT'ye karşı hükümet kanadından gelen nefret söylemlerine tepki gösterdi. Öte yandan Twitter hesabından paylaşım yapan Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, hukuk reformuna gideceğini söyleyen Türkiye'de yaşanan bu olayların bir tezat oluşturduğunu kaydetti. Birçok Avrupa Birliği yetkilisi, öğrencilere karşı gösterilen tutumun oldukça sert olduğunu vurgulandı ve gözaltına alınanların serbest bırakılması gerektiği ifade edildi. Birleşmiş Milletler 'den gelen açıklamalarda da polisin kullandığı orantısız güç eleştirildi.