Zira ilk vakanın görüldüğü 2020 mart tarihi okulların yüz yüze eğitime ara verme tarihi olarak da tanımlanabilmektedir. Artık;

 • Okulöncesi,

 • İlkokul,

 • Ortaokul,

 • Lise,

 • Üniversite eğitimleri uzaktan online şekilde verilmektedir.


Aynı şekilde salgın yüzünden özel eğitim kurumlarında da dersler online şekilde devam ettirilmektedir.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Soruları Yanıtladı


Son aylarda salgının ilerleme seyrinin azaltılması adına ciddi önlemler alınmaktadır. Buna bağlı olarak vaka sayılarında istenen gerileme elde edilmiştir. Öğrenciler de haklı olarak okullar ne zaman açılacak konusunu merak etmektedir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yapmış olduğu açıklamalar sayesinde merak edilen konuları gün yüzüne çıkarmıştır.

Selçuk, açıklamalarında eğitim kararının salgın seyrine göre alındığının altını çizmektedir. Burada Bilim Kurulu tavsiyelerine göre hareket edildiği de bir gerçektir. İkinci döneme başlayacak olan öğrencilerin sadece bir kısmında yüz yüze eğitim uygulaması yapılacaktır. Diğer türlü salgının hızının yükselme hızı bulunmaktadır.

Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman?


Yüz yüze eğitim açıklamaları kapsamında kademeli bir ilerleyişin gerçekleşeceği kesinleştirilmiştir. Geçtiğimiz dönemde de bilindiği üzere bir süre böyle bir uygulama devreye sokulmuştur. Merak edenler için;

 • sınıflar,

 • sınıflar 1 Mart itibari ile eğitime yüz yüze başlayacaklardır.


Bahsedilen sınıfların sınava gireceklerinden ötürü yüz yüze eğitime geçtiklerinin altı çizilmektedir. Buna karşın eğitime sadece 2 gün yüz yüze devam edilecektir. Salgının ilerleyen dönemlerdeki seyri alınan kararların değişmesine de neden olabilecektir.

İlkokul kademelerinin tamamının mart ayında açılması da gündemdedir. Ziya Selçuk bazı alanlarda yüz yüze eğitimin 15 Şubat itibari ile başlayacağını da vurgulamıştır. Ne yazık ki özellikle köy okullarında online eğitim istendiği gibi kaliteli olarak devam edememektedir. Bu neden yüzünden köylerdeki okullar ve birleştirilmiş olan sınıflar 15 Şubat 2021 itibari ile yüz yüze eğitime başlayacaklardır.

Tüm Kademelerde Yüz Yüze Eğitim Var Mı?


Merak edilen yüz yüze eğitim açıklamaları yeni detayların belli olmasını da sağlamıştır. Bu sene daha hiç okula gitmeyen öğrenciler bulunmaktadır. Bu öğrenciler eğitimlerine online sistemler üzerinden devam etmektedir. Salgının aşı çalışmaları ile daha kontrollü olarak ilerlemesi tüm kademelerde yüz yüze eğitim sorularını akıllara getirmektedir.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu konu hakkında da açıklamalar yapmıştır. Selçuk; “Salgının seyri nedeni ile tüm sınıfların aynı anda ve tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime geçmesi kısa vadede mümkün görünmüyor.” Cümlesini kullanmıştır. Ancak bu durum açık uçlu bir sonuç elde ettirmiştir. Zira salgının gerilemesi halinde yüz yüze eğitimin herkese başlaması umudu bulunmaktadır.

Online Eğitim Ne Kadar Daha Devam Edecek?


Online eğitim;

 • Anaokulu,

 • İlkokul,

 • Ortaokul,

 • Lise,

 • Üniversite öğrencileri için aralıksız şekilde devam etmektedir.


Devlet kurumları online eğitimin aksaksız olarak sürmesi için pek çok altyapı çalışmalarını tamamlamış durumdadır. Bu da özellikle zaman içerisinde var olan sorunların giderilmesi anlamına gelmektedir. Böylelikle ortada kaliteli bir sistem elde edilmiş olmaktadır.

Ziya Selçuk, online eğitim sisteminin kullanım zamanını da vermiştir. Öğrencilere sağlamış olduğu yarar bakımından sistemin salgın sona erdikten sonra de sürdürüleceği belirlenmiştir. Bu sayede öğrenciler gerek ana derslerini gerek ek derslerini online olarak temin edebileceklerdir. Konunun detayları ise tamamen yüz yüze eğitme geçiş yapılmasından sonra kesinlik kazanacaktır.