Yüz Yüze Eğitim Başlıyor! Devletten İhtiyaç Sahibi Öğrencilere 1500 TL Yüz Yüze Eğitim Desteği

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan kabine toplantısı sonrası yüz yüze eğitim müjdesi geldi! Milyonlarca öğrenci okullarına geri dönecek.

Ekonomi 21.08.2021 - 13:01 21.08.2021 - 13:01 Berkay Keskin

Pandemide artan vaka sayılarına karşın aşılamada alınan mesafe göz özüne alınarak anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde yüz yüze eğitim kararı alındı. Okulların açılmasıyla birlikte milyonlarca öğrenci dersliklere dönecek. Bu arada ihtiyaç sahibi ailelere ve öğrencilerine de Devlet desteği müjdesi verildi. Uzunca bir aranın ardından okullarına dönecek öğrencilere ve ailelerine, okul alışverişi için 1500 TL nakit yüz yüze eğitim desteği sağlanacak. Pandemi nedeniyle devam eden ekonomik olumsuzluklar ve ihtiyaç sahibi vatandaşların ekonomik durumları göz önüne alınarak başvuru yapanlara 1500 TL nakdi destek ödemesi yapılacak. Peki başvuru nasıl yapılır? 1500 TL yüz yüze eğitim - okul desteği nasıl alınır? Başvuru nereye yapılmalı? Tüm bu soruların yanıtları haberimizin devamında sizlerle...

Geçtiğimiz günlerde kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarla yüz yüze eğitim müjdesini milyonlarca öğrenci ve veli ile paylaşmıştı. Yeni eğitim öğretim yılının yüz yüze yapılacak olması nedeniyle okul heyecanı şimdiden başladı. Okul öncesi alışverişleri de büyük bir heyecana neden oluyor. Ancak son dönemde gerek yaşanan pandemi gerekse diğer nedenlerden ötürü ekonomik açıdan zorda olan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, çocuklarının okul alışverişi öncesi kara kara düşünmeye başladı. İşte bu noktada Devletten, sosyal devlet anlayışı çerçevesinde destek müjdesi geldi! Okul yardımı olarak da bilinen ve geçmiş yıllardan bu yana ihtiyaç sahibi ailelerin öğrenci çocukları için verilen devlet desteği bu yıl da veriliyor. Pek çok kişi bilmediği için başvuru yapmasa ve almasa da bu yıl da yüz yüze eğitim yardımı olarak 1500 TL nakit yardım ödemesi yapılacak. 

YÜZ YÜZE EĞİTİM 1500 TL OKUL YARDIMI

Sosyal Devlet anlayışı çerçevesinde bu yıl, 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı öncesi ihtiyaç sahibi ailelerin öğrenci çocuklarına; anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise veya lisans - önlisans fark etmeksizin 1500 TL nakit yardım yapılacak! Başvurular resmen başladı! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinesinde gerçekleştirilecek okul yardımı yalnızca kırtasiye, okul önlüğü vb. okul ihtiyaçları için kullanılabilecek. Başvuruların başlamasıyla birlikte söz konusu yardıma yoğun talep söz konusu. Bu nedenle erken başvuru yapmak önem taşıyor. Başvuru yaptıktan sonra kurumca detaylı bir inceleme yapılıp ailenin ve öğrencinin ihtiyaç sahipliği durumu tespit ediliyor. Gerçekten ihtiyaç sahibi olan ve şartları taşıyanlara anında 1500 TL nakit okul yardımı ödemesi yapılabiliyor.

1500 TL OKUL YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Öncelikle 1500 TL okul yardımı için tüm öğrenciler ve ihtiyaç sahibi durumdaki aileleri (velileri) başvuru yapabiliyor. Başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl-İlçe müdürlüklerine veyahutta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na gerçekleştiriliyor. Ayrıca Valilik ve Kaymakamlık bünyesindeki ilgili yardım birimlerine müracaat etmeniz de mümkün. Başvurunuz alındıktan sonra kısa bir inceleme sürecinin ardından şartları taşıdığınız anlaşılırsa 1500 TL nakit yardım derhal ödenmektedir.

Okul yardımı; öğrencinin kalem, silgi, defter vb. kırtasiye masraflarına, okul önlüğü gibi giyim alışverişine ve suluğundan çantasına kadar pek çok ihtiyacına kadar her şeyi karşılamaktadır. 1500 TL nakit yardımın yanı sıra defter, kitap vb. yardımlar da yapılmaktadır. Söz konusu yardıma başvurular 2021 Ağustos ayı itibariyle başlamıştır. Eylül ayında açılacak okullar için veliler ve milyonlarca öğrenci şimdiden büyük bir heyecanla okul alışverişlerini gerçekleştirmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@