Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime 4 Ocak'a kadar verilen aranın uzatıldığını ve bu tarihin 22 Ocak'a ertelendiğini bildirmişti. Online olarak yürütülen derslerin en az bir ay daha devam edeceği bu açıklamayla kesinleşmiş oldu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime 4 Ocak'a kadar verilen aranın uzatıldığını ve bu tarihin 22 Ocak'a ertelendiğini bildirmişti. Online olarak yürütülen derslerin en az bir ay daha devam edeceği bu açıklamayla kesinleşmiş oldu. Yüz yüze eğitime ne zaman geçilebileceği sorularıyla ilgili olarak ise Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, değerlendirmelerde bulundu.


"Şubat döneminde yeniden ele alınabilir"


Bilim Kurulu üyesi İlhan, yüz yüze eğitime yeniden başlanması için toplum genelindeki vaka sayılarında düşüş görülmesi gerektiğini kaydetti. Salgının yayılmasında okul ortamlarının ne gibi etkileri bulunduğunun incelenmesi gerektiğini kaydeden İlhan, yüz yüze eğitimin en erken ara tatilden sonraki bir tarihte yeniden ele alınabileceğini aktardı.

"Önce vakaların düşük olduğu illerde okullar açılacaktır"


İlhan, okullarda daha önce yapılan araştırmalarda bulaşma oranının yüksek olmadığının ortaya çıkmasına rağmen dikkatli olmak gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. İlhan, şubat ayı gibi vakaların ne durumda olduğuna bakılarak kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilmesinin uygun olacağını söyledi. Bu durumda önce vakaların düşük olduğu illerde okulların kademeli olarak açılacağını kaydeden İlhan, yıl sonunda sınavı bulunan sınıflara öncelik tanınabileceğini ifade etti.


Üniversitelerde yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?


Daha önce olduğu gibi okullarda fiziken bulunmanın bir süre daha zorunlu tutulmayacağını kaydeden İlhan, öğretmenlerin aşılanmasının da önemine vurgu yaptı. Üniversitelerin yüz yüze eğitimle ilgili kararı kendilerinin vereceğini ifade eden İlhan, bu kurumların ortaokul ve liselerle aynı koşullar içinde bulunmadığını dile getirdi. Üniversiteler için birçok farklı şehirden öğrencinin bir araya geleceğini aktaran İlhan, bu durumda salgının bulaşma hızının artacağını ifade etti.