Yüzbinlerce kişiyi ilgilendiren çalışmadan emeklilik fırsatı! İşte 1.144 ile 8.584 lira arasında maaş almanın formülü!

Çalışmadan emeklilik fırsatı! 1.144 ile 8.584 lira arasında maaş almanın formülü açıklandı! İşte yüzbinlerce kişinin dört gözle beklediği o detay….

Ekonomi 12.08.2021 - 11:34 12.08.2021 - 11:34 Volkan Arık

Çalışmadan emeklilik mümkün mü? Binlerce kişi SSK'lı ya da BAĞ-KUR'lu olarak emekli olmanın yollarını ararken çalışmadan emeklilik fırsatı mümkün olduğu ortaya çıktı. Prim gün sayısı eksik olan vatandaşlar, isteğe bağlı sigorta prim ödemelerini yapamayanlar bu kadar sizi yakından ilgilendiriyor. Bu formül sayesinde çalışmadan emekli olabilir ve aylık 1.144 ile 8.584 lira arasında ödeme alabilirsiniz.

Çalışan herkes iş hayatının sonunda emekli olacağı günün hayalini kurarken halk arasında çalışmadan emeklilik olarak bilinen emeklilik sisteminin mümkün olduğu ortaya çıktı. Hem hiç çalışmamış olan vatandaşlar hem de çalıştığı halde emeklilik prim gün sayısını dolduramayan vatandaşlar bu imkanı değerlendirerek emekli olabiliyor. Peki çalışmadan emeklilik ya da erken emeklilik nasıl olur? çalışmadan emeklilik için ne yapmak gerekir?

yuzbinlerce-kisiyi-ilgilendiren-calismadan-emeklilik-firsati-iste-1144-ile-8584-lira-arasinda-1

ÇALIŞMADAN EMEKLİLİK NASIL OLUR?

Halk arasında çalışmadan emeklilik olarak bilinen sosyal güvencesi olmayan ve prim gün sayısı eksik olan vatandaşlar emekli olabiliyor. O vatandaşların yapmayı gereken şey isteğe bağlı sigortalılık başvurusu yapmak. Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışanlar, Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayanlar, ayda 30 günden az ya da part-time çalışanlar, anne ya da babasından veya eşten dolayı emekli aylığı almayanlar isteğe bağlı sigortalı olabiliyor. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında her ay düzenli prim ödemesi yapılması gerekiyor. Yapılan bu ödemeler sonunda Prim gün sayısını ve yaş şartını yerine getiren vatandaşlara emeklilik aylığı bağlanıyor. Ayrıca prim gün sayısı eksik olan vatandaşlar da bu yöntem sayesinde emekli olma fırsatını elde ediyor yoksa isteğe bağlı sigorta yaptıran vatandaşlar BAĞ-KUR kapsamında sayılıyor ve BAĞ-KUR'luların emekli olmak için yerine getirdiği şartları sağlamaları gerekiyor.

yuzbinlerce-kisiyi-ilgilendiren-calismadan-emeklilik-firsati-iste-1144-ile-8584-lira-arasinda-2

AYLIK 1.144 LİRA PRİM ÖDEMESİ YAPILMASI GEREKİYOR

İsteğe bağlı sigorta yaptıran vatandaşların aylık ödeyecekleri prim tutarlarını kendileri belirlemeleri mümkün. Ancak isteğe bağlı sigortalılık kapsamında en az ödenecek aylık prim asgari ücretin %32'si olarak belirlendi. 2021 yılında bu tutar en düşük 1144 lira oldu. Emekli olduktan sonra yüksek maaş almak isteyenler isteğe bağlı sigorta öderken üst limitte ödeme yapabilir. İsteğe bağlı sigortada aylık üst limit 8.584 lira.

yuzbinlerce-kisiyi-ilgilendiren-calismadan-emeklilik-firsati-iste-1144-ile-8584-lira-arasinda-ma-4

İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILAR NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİR?

İsteğe bağlı sigortalılar ne zaman emekli olabilir sorusunun yanıtı da vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında. Başta da belirttiğimiz gibi isteğe bağlı sigorta yaptıranların BAĞ-KUR'luların tabii olduğu Şartları yerine getirmesi gerekiyor. Yani BAĞ-KUR ödeyenler ne zaman emekli olabiliyorsa isteğe bağlı sigortalılar da o zaman emekli olabiliyor. 1 Mayıs 2008 sonrası ilk kez sigortalı olan erkeklerin 9000 gün prim gün sayısını doldurmaları ve 60 yaşını tamamlamaları gerekiyor. Kadınların ise 1 Mayıs 2008 ve sonrası ilk kez sigortalı olmuş olmaları halinde 9000 gün prim sayısını tamamlamaları ve 58 yaş şartını geçmeleri gerekiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@