Yüzbinlerce kişiyi ilgilendiriyor! Çalışmayan, emeklilik yaşı bekleyenlere son şans verildi! 30 Kasım'a kadar başvurun

Emeklilik yaşını bekleyen, çalışmayan yüzbinlerce kişi için son fırsat. 30 Kasım son tarih bu tarihe kadar başvuruları yapmak gerekiyor.

Ekonomi 08.10.2021 - 09:07 08.10.2021 - 09:07 Volkan Arık

Emeklilik yaşını bekleyen, çalışmayan yüzbinlerce kişi için son fırsat. 30 Kasım son tarih bu tarihe kadar başvuruları yapmak gerekiyor. Yüzbinlerce kişiyi ilgilendiriyor! Çalışmayan, emeklilik yaşı bekleyenlere son şans verildi! 30 Kasım’a kadar başvurun. Sigortalı bir işte çalışmayan, emeklilik için yaş bekleyen, Üniversiteden mezun olduktan sonra henüz işe girememiş olanlar için son tarih verildi. Herhangi bir sosyal güvenlik sistemine tabi olarak çalışmıyor sanız primlerinizi kendiniz ödeyebilir genel sağlık sigortası imkanından faydalanabilirsiniz. Ancak bugüne kadar biriken genel sağlık sigortası borçları bulunan vatandaşlar sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor. Bu konuda vatandaşları son duyuru yapıldı. 30 Kasım tarihine kadar gelir testi yaptırarak borçlu görünmekten kurtulabilirsiniz.

Yapılandırma yasası ile birlikte binlerce vatandaş borçlarını yapılandırma ve taksitle ödeme imkanı bulmuştu. Yapılandırma kapsamında genel sağlık sigortası borçları da yer alıyor. Ancak geçtiğimiz günlerde yapılandırma yasası sona ermesine rağmen genel sağlık sigortası borçlarını yapılandırma işlemleri hala devam ediyor. Birikmiş GSS prim borcu olanlar ve ödemek isteyenler 30 Kasım tarihine kadar gelir testi yaptırabilir ve 31 Aralık 2021 gün ne kadar da borçlarımı ödeyebilir. Gelir testi yaptıran vatandaşların borçlarının tamamını silinirken borcu ödeyecek gücü olduğu tespit edilen vatandaşlarında 31 Aralık tarihine kadar ödemeleri durumunda gecikme cezası ve zammı silinecek.

yuzbinlerce-kisiyi-ilgilendiriyor-calismayan-emeklilik-yasi-bekleyenlere-son-sans-verildi-30-kas-3

GSS PRİM BORCU YAPILANDIRMA SÜRÜYOR

30 Eylül 2021 tarihinde Sosyal Güvenlik prim borçlarını yapılandırma süresi sona erdi. Borçlarını yapılandırmak için başvuran vatandaşlar için taksitlendirme yapıldı. Yaklaşık 1.2 milyon kişinin yapılandırmadan faydalandığı tahmin ediliyor. Ancak Genel Sağlık Sigortası borcu bulunan vatandaşlar için süre hala devam ediyor.

yuzbinlerce-kisiyi-ilgilendiriyor-calismayan-emeklilik-yasi-bekleyenlere-son-sans-verildi-30-kas-2

GELİR TESTİ YAPTIRAN BORÇ ÖDEMEYECEK

Genel sağlık sigortası kapsamında olan ve bugüne kadar birikmiş prim borcu bulunan vatandaşlar için bu son şans. Vatandaşların 30 Kasım 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Daha önce hiç gelir testi yaptırmamız ve bu süre içerisinde test yaptırarak ödeyecek gücü olmadığını kanıtlayan vatandaşlar prim ödemeyecek. Birikmiş prim borçları devlet tarafından karşılanacak ve silinecek. Prim ödeme gücü olanlar ise en düşük primi öderken bugüne kadar biriken borçlarını 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödemeleri halinde faiz ve zam silinecek. Biriken borçların faiz ve zamları devlet tarafından karşılanacak.

yuzbinlerce-kisiyi-ilgilendiriyor-calismayan-emeklilik-yasi-bekleyenlere-son-sans-verildi-30-kas-1

BİRÇOK KİŞİ BİLMEDİĞİ İÇİN BORÇLANIYOR

Genel sağlık sigortası prim borçları birçok kişi tarafından önemsenmiyor ya da özellikle üniversiteden mezun olan ve bir işe girmeyen öğrenciler GSS kapsamına girdiklerini bilmiyor. Bu nedenle de prim borçları dağ gibi büyüyor. Üniversiteden mezun olan, herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan herkes genel sağlık sigortası kapsamına alınıyor. Ayrıca emeklilik yaşı bekleyenler de genel sağlık sigortasından faydalanabiliyor. Bu nedenle prim borçlarını takip etmek zamanında ödemek sağlık hizmetlerinden faydalanmak için önem taşıyor. GSS prim borcu yapılandırma işlemleri için son tarih 31 Aralık 2021. 30 Kasım tarihine kadar gelir testi yaptırarak tamamen borçlarınızdan kurtulabilirsiniz ya da 31 Aralık 2021 tarihine kadar gecikme zammı ve faiz indiriminden faydalanabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@