Otobüs firmaları yaşanılan ekonomik durum sonrası kontak kapatacak noktaya geldiklerini açıkladılar...

Bilet gelirinin yakıt giderini karşılayamadığını belirten otobüs işletmecileri, 1 yılda benzine gelen zam yüzde 240, motorine gelen zam ise yüzde 286'ya ulaştı diyerek içinde bulundukları çıkmazı anlattılar.

Köprü-otoyol geçiş ücretleri ile özelleştirilmiş otogarlardaki fahiş çıkış ücretleri, personel maliyeti ve vergiler de eklenince otobüs işletmelerinin gelirleri, giderlerini zaten karşılayamaz durumdayken yakıta senede en az 100 defa gelen zamlarda sektörü bitirme noktasına getirdi.

Türkiye'nin yedi bölgesinden karayolu yolcu taşımacılığı yapan, milyarlarca liralık yatırımı ile yüz binlerce kişiye istihdam sağlayan 88 firmanın üyesi olduğu Otobüs İşletme Sahipleri Derneği'nden (OİSD) yapılan açıklamada, ekonomik istikrarsızlığın tahammül sınırlarının ötesine geçtiği belirterek tepki gösterdi.

GÜNDÜZ VAKTİ - OTOBÜS YOLCULUĞU - YouTube

Otobüs fiyatlarının artışı sebebiyle araçların yenilenemediğine dikkat çekilerek “Bu da beraberinde tamir-bakım masraflarıyla birlikte yüksek yakıt sarfiyatına, ayrıca üstesinden gelinemeyecek oranlardaki KDV ödemelerine sebebiyet vermektedir” denildi.

Ekonomik sıkıntıları aşabilmek için şirketlerin kendi bünyelerinde aldıkları önlemlerin de artık yeterli olmadığının söylendiği açıklamada “Sefer kısma, filo küçültme, personel azaltma, gider kısma gibi önlemler de artık fayda sağlamamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Firmaların yaşanılan olumsuz koşullarda oluşan talepleri ise şöyle;

Otobüs ile Yolculuk - Biletall Blog

Sedat Peker İfşası Sonrası "Pis İşlerin Kilit Adamı" Olarak Anılan Mehmet Cengiz'e Tehdit Geldi! Sedat Peker İfşası Sonrası "Pis İşlerin Kilit Adamı" Olarak Anılan Mehmet Cengiz'e Tehdit Geldi!

1-Ücret tarifelerinde tavan fiyat uygulaması kaldırılmalı.

2-Bilet satışlarından elde edilen KDV'nin oranı %8'e çekilmeli.

3-Akaryakıtta uygulanan ÖTV'de muafiyet sağlanmalı.

4-Sigorta primlerinde en az % 50 indirim yapılmalı.
Sektör çökerse herkes enkaz altında kalır'

OİSD Başkanı Ayhan Kara, “Kaynak üretmeye çalışıyoruz ama bugünden itibaren bunu yapmamız mümkün değil. En az 150 milyon yolcu kapasitemiz var. Yüz binlerce kişi bu sektörden ekmek yiyor; otogarlar, yan sanayi; boyacısından muavinine kadar. Sektör çökerse enkazın altında çok şey kalır. Bu bir tehdit değil durum tespiti. Varlığımızı sürdürmek istiyoruz” dedi.

Otobüs Yolculuğunda Yanınıza Almanız Gerekenler | Kamil Koç Blog