Brezilya’dan Türkiye’ye söküm için gelen asbest yüklü gemiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtları dikkat çekici oldu.

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, bugünkü yazısında Brezilya’dan Türkiye’ye söküm için gelen gemiyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlarını paylaştı.

Bakan Kurum, Brezilya gemisinin 900 ton asbestle İzmir Aliağa açıklarında sökülecek olmasına ilişkin iddialara yanıt verirken öncelikle "Gelen gemide söylendiği gibi 900 ton değil, 9 ton asbest var." dedi.

"Gemilerin bu tür işlemleri uluslararası kurallara bağlıdır. Yani siz öyle kafanıza göre alamazsınız. Gemi Türkiye’ye gelmeden önce uluslararası kontrolden geçiyor. Ve sonuç uygun çıktı." açıklaması yapan Kurum Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge'ye yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Kuzey Kore adıyla bilinen ülkenin resmi adı hangisidir? Kuzey Kore adıyla bilinen ülkenin resmi adı hangisidir?

"Gemi uzun süre beklediği için iddialar üzerine biz uluslararası uzmanlara ayrıca incelettik. Basel Sözleşmesi’ne göre riskli bir durum tespit edilmedi. Böyle bir geminin sökümünü dünyada yalnız iki ülke yapabiliyor. Hindistan ve Türkiye’de Aliağa... Karar uluslararası hukuka göre alındı. AB Gemi Geri Dönüşüm Tüzüğü kapsamında uygun bulunarak tüm yükümlülükleri yerine getirdi. Gemi Türk karasularına girdiğinde ayrıca biz de kontrol edeceğiz. Ters bir durum olursa geri göndereceğiz...”

“En son kontrolde normalden fazla asbest tespit edilirse?” sorusun ise Kurum “Vatandaşlarımız müsterih olsun. Çevreye aykırı, denizlerimize zarar verecek, insanlarımızı riske atacak hiçbir şeye izin vermeyiz. Bugüne kadar da vermedik.” yanıtını verdi.

Yeni soru ise "böyle bir geminin sökümü" sadece Hindistan ve Türkiye'de "yapılabiyor mu?" yoksa "yapılıyor mu?" oldu.

alabora