Ziraat Bankası ve Halkbank Herkesi Emekli Ediyor! SGK'ya Toplu Para Ödeyerek Emekli Olabilirsiniz

Ziraat Bankası ve Halkbank'tan emekli olmak isteyenlere büyük müjde! İki banka SGK emeklilik kredisi ile binlerce kişiyi emekli edecek.

Ekonomi 22.09.2021 - 20:19 22.09.2021 - 20:20 Berkay Keskin

SGK'ya toplu para ödeyerek emekli olmak isteyen tüm vatandaşlar Ziraat Bankası ve Halkbank şubelerine akın etti. Dev bankaların yeni emeklilik kredisine başvurular başladı. Peki SGK Emeklilik kredisi nedir? Nasıl başvuru yapılır? SGK'ya toplu para ödeyerek nasıl erken emekli olabilirim? Tüm bu soruların yanıtları haberimizde sizlerle...

Emeklilik hayali ile yaşayan çalışanlar, Ziraat Bankası ve Halkbank'tan gelen son dakika müjdesiyle sevince boğulacak! Ülkemizin önde gelen iki kamu bankası Ziraat ve Halkbank duyurdukları yeni kredi paketi ile binlerce kişiyi emekli ediyorlar! Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından hayata geçirilen SGK emeklilik kredisi ile SGK'ya toplu para ödeyerek emekli olmak isteyenlere dev fırsat sunuldu. Ziraat Bankası da Halkbank'ta başvuru yapanlara emeklilik kredisi tahsis ederek SGK'Ya toplu para ödemelerini ve hemen emekli olabilmelerini sağlıyor. Özellikle devam eden pandemi koşulları nedeniyle ekonomik açıdan zorda olan vatandaşlara Devlet tarafından sağlanan pek çok destek ve kolaylığın bir tezahürü olarak şimdi de iki dev kampanyasından erken emeklilik müjdesi geldi! Ziraat Bankası ve Halkbank'tan "SGK Emeklilik Kredisi" ile erken emeklilik fırsatı. Peki başvuru nasıl yapılır? Kimler SGK'ya toplu para ödemesi yaparak erkenden emekli olabilir? Bu soruların yanıtları haberimizin devamında sizlerle.

Meclis'te görüşülen ve yasalaşan 7326 sayılı Kanun çerçevesinde vatandaşın, zorlu pandemi sürecinde devlete olan borçlarının yapılandırılması imkanı getirilmişti. Kanun kapsamında yer alan borçlar arasında SGK prim borçları da bulunuyor. Bu çerçevede prim borcu bulunduğu için emekli olamayan binlerce vatandaş, şartları yerine getirip toplu para ödemesi yaparak emeklilik imkanına kavuşabilecek. Ziraat Bankası ve Halkbank ile SGK arasında yapılan protokol çerçevesinde "SGK Emeklilik Kredisi" paketleri hayata geçirildi! 

Ziraat Bankası ve Halkbank'tan SGK Emeklilik Kredisi

SGK emeklilik kredisi şimdilik Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından hayata geçirildi. Kısa süre içerisinde bir diğer kamu bankası Vakıfbank'ın da anlaşmaya dahil olarak SGK emeklilik kredisi vermeye başlaması bekleniyor. Kamu bankalarının başlattığı emeklilik kampanyasında söz konusu kredi paketlerinden SSK, Bağkur ve Memur - Memur emeklileri olmak üzere herkes yararlanabilecek. Tüm 4A, 4B ve 4C'lilere bankalardan emeklilik kredisi sunulacak. 

Mevzuatımıza göre emeklilik hakkı elde edebilmek için yaş ve hizmet yılının yanı sıra prim ödeme gün sayısının tamamlanması yani eksik primin olmaması, prim borcunun bulunmaması gerekmektedir. İşte bu noktada bir çok vatandaş prim borçları olduğu için emeklilik hakkı elde edemiyordu. Şimdi borç yapılandırma fırsatı ile birlikte Ziraat ve Halkbank tarafından sunulan emeklilik kredisi vatandaşın imdadına yetişmiş oldu. Binlerce kişi Kamu bankalarına başvuru yaparak, daha önceden bulunan prim borçlarını SGK'ya müracaatla yapılandırıp, yapılandırılmış tutarları da bu bankalardan kullandığı krediler ile ödeyebilecek!

Kredi Borçları Emekli Maaşından Kesilecek!

Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından sunulan emeklilik kredisini kullanan vatandaşlar, kredi borçlarını emekli olduklarında kendilerine bağlanan aylıktan yapılacak kesintilerle geri ödeyebilecekler. Böylelikle nakit sıkıntısı yaşamadan derhal emeklilik hakkı mümkün olabilecek.

Emeklilik Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bankalara müracaat edip emeklilik kredisi başvuru yapmadan önce SGK İl-İlçe müdürlüklerine gitmeniz ve prim borcunuzu hesaplattırmanız gerekiyor. Bu borcu tek seferde ödeme seçeneğiyle yapılandırdığınızda ne kadar ödeyeceğinizi de öğrenmelisiniz. Daha sonra Ziraat Bankası veya Halkbank'a müracaat ettiğinizde krediniz bu tutarda çıkmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@