1 gram altını olan vatandaşlar bile perişan olacak. Altın piyasaları o tarihte tepe taklak hale geliyor. İşte güncel altın fiyatları ve piyasa gelişmeleri...

Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek Cumhurbaşkanı onayı ile 15 milyon emekliye 10000 TL ek ödeme verilecek

Altın piyasalarında yaşanan son dakika gelişmeleri paylaşıldı. Bilgiler doğrultusunda uzmanlar yorumlarını gerçekleştirdi. Özellikle ABD merkezli ekonomik gelişmeler ile FED’in faiz yükseltmesine gidecek olmasına dair durumlar sebebiyle altın değer kaybetti. Altın piyasalarında son 4 ayın en ani düşüşü görüldü. Peki, altın fiyatları düşmeye devam edecek mi? Altın fiyatları ne zaman en çok artacak? Seçim sonrası altın piyasasına dair uzman görüşleri neler? 

ONS altında son 3 seans içindeki yükselişle kapatma ancak dün mümkün oldu. Doların bir miktar iniş göstermesi ile yükselişle kapattı. Ancak FED’in faiz arttırımına yönelmesi durumları son 4 ay içindeki en yüksek haftalık düşüşe geçirdi.  

güncel altın fiyatları 28 mayıs

ALTINDA FED BASKISI HİSSEDİLİYOR 

Tahminlerden daha fazla bir PCE enflasyonu ABD’de bekleniyor. Bu da ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yükselmesine dair sebeplerini arttırmasına neden oldu. Altın sadece bu hafta 1,5 oranında bir değer kaybına gitti. Hafta sonu altında en büyük etkenin makro veriler olduğunu belirten TD Securities Küresel Emtia Stratejisi Başkanı Bart Melek, enflasyonun düşmek yerine Nisan’da 4,7’ye artış gösterdiğini vurguladı. Melek, ABD Merkez Bankası düşüncelerinin yanlış tahmin edildiğini ve altında baskının sürebileceğini de açıklamalarında belirtti.  

DOLAR MI EURO MU? 

Finans Uzmanı İslam Memiş ise piyasalardaki durumu değerlendirirken dolar ve euro konusunda yorumlarını açıkladı. Altının son 4 ay içindeki en fazla düşüş seviyesini gördüğü belirtiliyor. İslam Memiş ise ABD’de yaşanan borç krizinden kaynaklı global piyasaların oraya odaklandığını, ancak çözüleceğini belirtti.  

dolar mı euro mu yatırımda mantıklı

2 hafta önceye kadar döviz büfelerinin önü kalabalıktan geçilmiyordu, ancak şu an bu kalabalık ortada yok. Dolar ve euro konusunda İslam Memiş yükseliş trendinin devam edeceğini, özellikle de euronun bu noktada daha avantajlı olacağı belirtti. Ülkelerin yavaş yavaş doları terk ettiğini düşündüğünü belirten Memiş, IMF Başkanı Kristalina Georgieva ile ECB Başkanı Christine Lagarde’nin sözlerini işaret etti: “Dolar ve euronun konumları kesindir, fakat değişmez olarak düşünülmemeli.”