2023 yılına girmemize artık az bir zaman kala emekli vatandaşlar maaş zamlarını merak ediyor. Konu ile alakalı bilinmeyen detaylara ilan365.net olarak ulaştık.

Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı zamlı maaşı kaç TL oldu? 1 Ocak 2023 emekli zammı biraz önce resmen açıklandı! 13 milyondan fazla emekli gözlerini, kulaklarını yapılacak olan zamma çevirmiş durumda. 13 milyondan fazla emeklinin merak ettiği ve araştırdığı emekli zammı Aralık ayı enflasyon oranlarının belli olmasıyla resmen açıklanacak. Emekliler yılbaşı evveli verilebilecek olan zam oranlarıyla alakalı incelemeler yapıyor. Diğer bir yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emekli maaşları için refah seviyesi yakalanacak demişti. 

Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı zamlı maaşı kaç TL oldu?

2022 senesi ilk 6 aylık enflasyon farkına göre memura 41,69 ve emekliye yüzde 42,35 seviyesinde zam yapılmıştı. 

Gerçekleşecek olan enflasyonun yüzde 15 seviyesinde olması durumunda emeklilerin en az yüzde 15'lik zam alacağı açıklandı.

Yatırımcılar İçin Kazançlı Yolculuk: Bankalar Arasında Faiz ve Kâr Payı Rekabeti Yatırımcılar İçin Kazançlı Yolculuk: Bankalar Arasında Faiz ve Kâr Payı Rekabeti

6 aylık enflasyon rakamları önemli!

Bilindiği gibi emekli zam oranları Ocak ve temmuz aylarında 6 aylık enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. 
SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Ocak ayında Temmuz-Aralık dönemindeki 6 aylık enflasyon seviyesi kadar, Temmuz'da da Ocak-Haziran dönemindeki 6 aylık enflasyon rakamları kadar zam almış oluyor.  Milyonlarca emekli vatandaş bağlamında merak edilen husus ile alakalı olarak açıklanan detaylara göre 6 aylık enflasyon farkının yarısı da belli oldu. Kalan son 3 ayın bir önceki aylara göre enflasyon farklarının da toplanıp 6,91'e eklenmesiyle 6 aylık enflasyon farkı da açıklanacak.