Bir süredir koronavirüs dolayısıyla sokağa çıkma kısıtlamaları ve sokağa çıkma yasakları sürüyor. Bunların yanında bir de bu hafta olan yılbaşı eklenince hafta sonu 2 gün olan tatil, bu hafta yılbaşı tatili ile birlikte 4 gün olacak.

Bir süredir koronavirüs dolayısıyla sokağa çıkma kısıtlamaları ve sokağa çıkma yasakları sürüyor. Bunların yanında bir de bu hafta olan yılbaşı eklenince hafta sonu 2 gün olan tatil, bu hafta yılbaşı tatili ile birlikte 4 gün olacak. Normalde Cuma akşamı 21.00 itibariyle başlayan sokağa çıkma yasağı sadece hafta sonunu kapsıyordu. Cuma akşam başlayan hafta sonu sokağa çıkma yasağı Pazartesi sabahı, 05.00'de son buluyordu. Bu hafta Perşembe günü yılbaşı olması nedeniyle yasaklar Perşembe akşamı başlıyor. 31 Aralık Perşembe günü akşam 21.00'de başlayacak olan resmi sokağa çıkma yasağı 4 gün sürecek. Perşembe günü başlayan sokağa çıkma yasağı, Pazartesi sabahı 05.00 saatlerine kadar devam edecek. 4 gün sürecek olan yılbaşı sokağa çıkma yasağı ile ilgili merak edilenler de artmaya başladı. En çok merak edilen ise tam yılbaşının ertesi günü resmi tatil gününe denk gelen ve denk geldiği gün de resmi sokağa çıkma yasağı olan 1 Ocak Cuma günü, Cuma namazı kılınacak mı ? 1 Ocak Cuma günü camiler açık olacak mı ? Bu hafta Cuma günü camilerde Cuma namazı kılınacak mı ? Bu hafta Cuma namazı kılınacak mı ?Koronavirüs salgınının hızla artması ve önüne geçilememesi nedeniyle Covid-19 önlemleri kapsamında bu hafta olan yılbaşı ve sonrasındaki hafta sonu için dört gün sürecek olan sokağa çıkma yasağı başlıyor. Perşembe günü akşam 21.00'de başlayacak olan sokağa çıkma yasağında vatandaşlar; Cuma, Cumartesi ve Pazar günü zorunlu durumlar dışında sokağa çıkamayacaklar. Sokağa çıkma yasağını dinlemeyip sokağa çıkan vatandaşlara ise yüklü bir para cezası kesilecektir. Perşembe akşamı olan yılbaşının ertesi günü yeni yıl sebebiyle resmi tatil olarak kabul edilmektedir. Her sene yılbaşı akşamı olan 31 Aralık'ın ertesi günü resmi tatil ilan edilir. Bu sene de Perşembe akşamına denk gelen yılbaşı akşamının ertesi günü olan Cuma resmi tatil olacaktır. Ancak Cuma günü, Müslümanlar için ibadet günüdür. Her Cuma, camiye namaza giden vatandaşlar bu hafta gidecek mi gidemeyecek mi merak içinde araştırmaya başladı. Bu hafta Cuma namazı kılınacak mı, bu hafta Cuma günü camide Cuma namazı kılmak serbest mi gibi sorular araştırılıyor. Peki, bu hafta Cuma namazı kılınacak mı ? 1 Ocak 2021 Cuma günü camiler açık mı ? 1 Ocak Cuma günü Cuma namazı kılınacak mı ?

1 Ocak Cuma günü camilerde Cuma namaz kılınacak mı ?

Cuma namazı ile ilgili gelen bilgiler ve açıklamalar doğrultusunda, İl ve ilçe Hıfzısıhha Kurulları'nın açıklayacağı koronavirüs tedbirleri kapsamında, bu hafta camilerde Cuma namazı kılınacak. 1 Ocak Cuma günü camilerde Cuma namazı kılınması serbesttir.

1 Ocak Cuma günü Cuma namazına gideceklerin dikkat etmesi gerekenler;

Cuma namazını kılmak isteyen ve namaz için camiye gitmek isteyen vatandaşın, evine en yakın camiye gitmesi zorunludur. Cuma namazı kılmak isteyen vatandaş, oturduğu yere en yakın olan camiye gidecektir.

Cuma günü camiye Cuma namazı kılmak için gelen vatandaşlar evlerinde abdest almaları gerekmektedir.

Cuma namazı için camiye gidecek olan vatandaşların tek kullanımlık maske takmaları zorunludur.

Cuma namazı kılmak için camiye gidecek olan vatandaşın kendi seccadesini, evinden getirmesi gerekmektedir.

Koronavirüs için sosyal mesafeye dikkat edilerek Cuma namazı kılınacaktır.

Vatandaşlar Cuma günü, Cuma namazını kıldıktan sonra camiden çıkarken sosyal mesafe kurallarına uyarak çıkmak zorundadır.

1 Ocak Cuma 2021 Cuma namazı saat kaçta kılınacak ? 1 Ocak Cuma namaz vakti;

İstanbul'da Cuma ezanı saat 13.09'da okunacaktır. Her ilin ezan ve namaz saati farklılık göstermektedir. Siz de yaşadığınız ilin imsak vaktine göre Cuma günü, Cuma namazı için camiye gidebilirsiniz.