2. tur seçimlerine 2 gün kala asgari ücretlilere büyük haber. Asgari ücrete dopingli zam gerçekleşiyor.

2023 seçimlerinin 2. turu pazar günü gerçekleşecek. Milyonlarca vatandaş seçimin sonuçlanmasını ve yeni Meclis’in bir an önce özellikle zam çalışmalarına başlamasını istiyor. Memur, emekli ve asgari ücretli Temmuz 2023 zamlarını büyük bir heyecanla bekliyor. Gelen haberler ise büyük sevinci bayramdan önce yaşattı. 

Son açıklamalar ışığında vatandaşlar asgari ücret rakamını heyecanla beklerken sürpriz bir haber geldi. Asgari ücretli çalışanları mutlu eden haber dev bir zamma işaret ediyor. Peki, Temmuz 2023 ara zammı ne kadar olacak? Ara zam yüzde kaç gerçekleşecek? Temmuz 2023 asgari ücret miktarı ne kadar olacak? İşte detaylar... 

temmuz 2023 asgari ücret ne kadar

2 BİN 550 TL ZAM CEPTE 

Asgari ücrete Ocak 2023’te refah payı eklemesi ile yüzde 30 oranında zam gerçekleşti. Böylelikle 5 bin 500 TL olan asgari ücret miktarı 8 bin 506 TL oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrete refah payı eklemesinin Temmuz ara zammında da ekleneceğini belirtti. Bu doğrultuda yapılacak yüzde 30 zam ile asgari ücret 11.057,8 TL’ye tekabül ediyor. Ancak ardından gelen haberler ile bu rakamın üstünde beklentiler oluştu. 

10 BİN TL ÜSTÜ NET ZAM 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı canlı yayından milyonlara yaptığı açıklama ile asgari ücretin taban sınırını çizdi. Bu taban sınırı dolar bazında değerlendiren Bakan Vedat Bilgin, dolar olarak bakıldığında asgari ücrete en fazla zam yapılan dönemin Ak Parti dönemi olduğunu belirtti. Ardından Temmuz 2023 ara zammında asgari ücretin yine 500 dolar altına inmeyeceğini belirtti. Bugünkü fiyatından dolar bazında 10 bin TL altına inmeyeceği netleşti. 

TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak! TBMM Onay verdi: 10 bin TL kredi başvurusu başladı! EMEKLİLER alacak!

temmuz 2023 asgari ücret açıklandı mı

CHP’DEN İLK ASGARİ ÜCRET ZAMMI 

CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, belediye bünyesinde çalışan minimum asgari ücret alan işçilerin maaşlarının 12 bin 500 TL’ye çıkartılmasını sağladı. Şu an 8 bin 506 TL olan asgari ücretin 4 bin TL fazlası belediyede çalışanlar için sağlandı. Ekonomik anlamda şartların zorluğuna dikkat çeken Başkan Çerçioğlu asgari ücretin en az 12 bin 500 TL olmasının şart olduğunu gösterdi.