2023 Uyarlaması Artık Mevcut! Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağkur ilgilnediriyor.

Uyum yasa tasarısında kritik dönemeç! 2023 uyarlaması artık yürürlüğe giriyor. Kurumlarından emekliliğe hak kazanmış ve 2000 yılından sonra maaş almaya başlayan emekli kişileri ilgilendiren yasa tasarısı hazırlandı ve büyük aşamada yol kat edildi. Bu tasarı ile emekli maaş ödemeleri arasındaki fark daha da azalacak ve adil şekle dönüşecek. Güncel durum için haberimizin devamını takip edin.

Son çıkan haberlere göre 2000 senesi emekli olanlar ile bu tarih öncesinde emekliliğini hak edip maaş alanlar arasındaki ödeme dengesizliği artık kapanacak. Bireyler faydalı bir hizmet deneyiminin bir parçası olacaklar ve yaptıkları hizmetlerin karşılığını aldıklarını daha çok hissedecekler. 2023 yılının bu ilk aylarında herkesin gözü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üzerinde ve gelecek haberler bekleniyor.

Uyum Süreci Çözüm Tasarısı Maddeleri Belirleniyor

2023 Yaş Çay Destek Ödemesi Ne Zaman Yapılacak? Mart Ayı Çay Üreticilerine Destek Parası! 2023 Yaş Çay Destek Ödemesi Ne Zaman Yapılacak? Mart Ayı Çay Üreticilerine Destek Parası!

Yapılan tasarı kapsamında hak sahibi kişilere yapılacak ek ödemelerin hibe olarak ve 2 aylık maaş şeklinde planlandığı sızan haberler arasında. Bu durum da her kesimden emekli olan vatandaşların fayda ve yararına olacaktır. Yeni tasarının meclise gelmesi bekleniyor. Tasarı meclis sıralarında görüşüldükten sonra yasalaşması gerekmekte. Tasarının yasalaşması için milletvekillerinin büyük gayreti mevcut ve resmî gazetede yayımlandıktan sonra da yürürlüğe girmesi bekleniyor.
Meclise gelecek olan diğer tasarılar ile birlikte, uyum tasarısı için de formüller kesinleşmeye başladı. 2000 senesinden sonra emekli olan vatandaşları ilgilendiren bu formül çözümlemeleri ileride yaşanması muhtemel olabilecek mağduriyetlerin de önüne geçilmesini sağlayacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilerinin yapmış olduğu açıklamaya göre; emekliliğe hak kazanmış olan vatandaşların kazançları hesaplanırken vatandaşların yapmış olduğu ödeme katkı payı gün sayısı ve yapılan ödeme katkı miktarı esas alınmakta. Asgari ücret üzerinden katkı payı ödemesi yapan ve primlerini bu rakam üzerinden ödemiş olanlar taban seviyesinde maaş alırken diğer grup kişiler için farklı hesaplamalar yapılmakta.

2000 senesinden önce emekli olmuş olanlar ile 2000 senesi sonrası emekliler için tazminat hesaplaması farklı yapılmaktadır. Kritik tarih olan 2000 senesi emekliler için gündem oldu ve kendilerini ilgilendiren bu tasarının detaylarını emekli vatandaşlar merakla takip ediyorlar. 2000 yılı öncesinde emekli olanlar için bir düzenleme zaten yapılmıştı. Şimdi bu tarihten sonrasında emekli olan kişiler düzeltme yasasının içeriğinde olan haklarını talep ediyorlar. Bu haklarını yıllardır isteyen emekli vatandaşlarımız bir türlü istediklerine bugüne kadar ulaşamadılar.

2000 Sonrası Emekliler İçin Sevindiren Gelişmeler Yaşanıyor

Hak sahibi emekli vatandaşlar mahkeme kapılarında haklarını aramışlar ve yeni bir planlama talep ettiklerini belirtmişlerdi. Ancak tüm yasal mercilere başvurulmasına rağmen sonuç elde edilememişti.
Yeni planlanan ve 2000 yılı sonrası ilgili kurumların tamamını içeren emekli kişileri ilgilendirmiş olan bu yasa tasarısı ile insanlar için bir umut kapısı açılmış olmakta. Vatandaşlarımız kendileri için hazırlanan ve planlanan bu tasarı ile rahat bir nefes almak istiyorlar. Günümüzde ekonomik sorunlarla boğuşmak zorunda kalan ve iş bulmakta güçlük çeken emekli vatandaşlarımız gelecek olan düzenleme ile finansal açıdan biraz daha ceplerine girecek olan bakiye ile harcamalarını dengeye koyabilecekler. Milyonları ilgilendiren bu tasarı ile partilerinde siyasi açıdan bu milyonlara karşı sempati kazanma amaçları olduğu ve yaklaşan seçim öncesinde bu tasarıyı yasalaştırmak istedikleri gözleniyor.

Türk halkı olarak değerlerimiz olan bir toplumuz ve bizim örf ananelerimiz içerisinde yaşlılarımıza hürmet göstermek onlara saygı duymak, onlara destek olmak, onlara yardımcı olmak vardır. Ekonomik desteği bu tasarı kapsamında alacak olan emeklilerimiz tasarının yasalaşmasını ve ek ödemelerin yapılmasını dört gözle bekliyorlar.